Közvetlenül levezethetők a részecskefizikából (nevezzük mikrofizikának) a makrovilág fizikai folyamatai?
Nem látjuk káosznak ezt a kapcsolatot, illetve a kérdés is megtévesztő kicsit, mert a részecskefizika nem kérdésben említett mikrofizikát jelenti.
A sokrészecskés rendszereket (10^23-on részecske típikusan) a statisztikus fizika már nagyon régóta jól kezeli. A kvantummechanika és a klasszikus fizika között kapcsolat van, nagy hőmérséklet esetén a kvantumos számolásból visszakapjuk a klasszikus megoldásokat (magas hőmérsékletű sorfejtés, Beth-Sommerfeld sorfejtés).
A mikro és makro kapcsolat talán a Bose kondenzáció példázza legjobban. Amikor bozonokból álló gázt vizsgálunk, és a hőmérsékletet nagyon lecsökkentjük (gáz válogatja, de típikusan 2-4 Kelvin), akkor minden résztvevő alapállapotban van, azaz az összes 0 energiás kvantumállapot be van töltve (ideális bose gáz esetén, nem ideális esetben ez nem 0 energiás állapot). Ekkor ez a kvantumállapot makoszkópikusan van betöltve, tehát a mikroleírásból makroleírás lett ha úgy tetszik. A bose kondenzáció nagyon érdekes kísérletileg és elég sok furcsasággal bír, pl. a fény sebessége 10 cm/s nagyságrendű benne.
Persze a bose kondenzáció nem azt jelenti hogy gázok csomósodnak és szemmel valami látható csomókat látunk, mert ez a makroszkópikus állapot az impulzus térben értendő, nem a valós térben, más reprezentációban.
De ha a kérdést a hétköznapi emberhez közelebb álló kontextusban tetted fel, akkor arra is igen a válasz.
Köszönöm, nagyjából ilyen válaszokat vártam :)
Nem konkretizáltam a kérdésem, de olyasmikre gondoltam, hogy pl. egy gumilabda és egy azonos méretű faladba viselkedése visszavezethető-e a mikroszerkezetének sajátosságaira, vagy azokból levezethető-e az olyan makroviselkedésük, amikor pl. elejtjük őket azonos magasságból, azonos körülmények között, és a visszapattanásuk mértéke közvetlen kapcsolatba hozható-e az anyagi minőségükkel - legyen ez a kapcsolat bármilyen hosszú levezetés eredménye.
Az ID úgy keveredett ide, hogy éppen egy esszégyűjteményt szerkesztek ID-kritika témában, és van pár kiegészítés, amit még bele kell írnom, és ez is felmerült a mutációk kapcsán.
"pl. egy gumilabda és egy azonos méretű faladba viselkedése visszavezethető-e a mikroszerkezetének sajátosságaira"
Igen.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!