Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az ellenáramlás elve miért...

Az ellenáramlás elve miért segíti a vesedialízist?

Figyelt kérdés
Ellenáramlás elve (Mozaik tk szerint): a membrán két oldalán a vér és a dializáló oldat egymással ellentétesen mozog. Ez miért jó?

2015. nov. 11. 10:19
 1/4 anonim ***** válasza:
91%
Nemcsak dialízis esetén van ez. A Henle-kacs le-és felszálló ágában is az ellenáram elve érvényesül. Az a lényeg, hogy emiatt kis energiabefektetéssel tud mozogni a folyadék, és intenzív szívóhatást enged érvényesülni.
2015. nov. 11. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Ez az eredménye, nem a magyarázata... továbbra sem értem.
2015. nov. 11. 18:08
 3/4 sadam87 ***** válasza:
77%

#1

"Az a lényeg, hogy emiatt kis energiabefektetéssel tud mozogni a folyadék, és intenzív szívóhatást enged érvényesülni."

Ez így nem igaz. (Illetve meg lehet győzni, hogy de, csak akkor támaszd alá valamivel. De a folyamat lényege nem ez.)


Az ellenáramlás elvét a hőcserélővel lehet szerintem legjobban szemléltetni. Tegyük fel, hogy télen a benti elhasznált levegőt ki akarjuk cserélni frissel. Az a bibi, hogy ez hideg. Felmelegíteni sok energia. Mit lehetne tenni? Ott az elhasznált levegő, az már meleg! Használjuk annak az energiáját a melegítésre.

Ha a két (kivezető s bevezető) csövet egymás mellett futtatjuk a hő a meleg levegő felől a hideg fele fog áramolni (nyilván akkor hatékony, ha hosszan futnak egymás mellett). Ha egymással párhuzamosan fut a két cső (a levegő bennük azonos irányban áramlik), akkor egyre jobban kiegyenlítődik a hőmérséklet. Így csak a hőmérséklet-különbség feléig tudjuk felmelegíteni a friss levegőt.

Ha ellenben a két csőbe egymással ellentétes irányban áramlik (elég hosszan) a levegő, végig megmarad a hőmérséklet különbség. Tehát ha a bevezető cső végén a friss levegő hőmérséklete már magasabb a kinti és benti levegő hőmérsékletének átlagánál, a másik csőből akkor is tud hőt átvenni, hiszen a kilépő csőbe épp akkor lép be a benti, még szobahőmérsékletű levegő. Így ellenáramlásos rendszerrel a friss levegőt akár a szobahőmérséklet közelébe fel lehet melegíteni plusz hőforrás nélkül. (Az más kérdés, hogy a közeg mozgatása a csövekben elég energiaigényes, így ilyen célra - tudtommal - nem sokszor szokták használni, de például a pasztörizálásnál alkalmazzák az ellenáramlás elvét.)

A vese esetében nyilván nem a hő, hanem az oldott anyagok átadásáról van szó.

Jó hosszú szöveg lett, de egyébként egy kép szerintem többet mond ezer szónál (én ráadásul kettőt is linkeltem, igaz nem a vesében levő folyamatokat ábrázolják, de ezekről talán jobban érthető a lényeg):

[link]

[link]

2015. nov. 11. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Első válaszoló vagyok. Mi ezt tanultuk, a könyvemben is ez van, csak a magyarázata nincs, de engem is érdekelne. El tudnád mondani, hogy a vesében hogyan működik ez az ellenáramlás elve? Miért jó? Tetszett a levezetésed, és tényleg érdekelne. Jó részletesen, ha lehet! :D Igazából nekünk egyetemen nem tanították meg a fizikai hátterét, illetve, hogy miért jó ez az ellenáramlás.
2015. nov. 12. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!