Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kémiában vízben oldott sav...

Kémiában vízben oldott sav sójának a kémhatását hogy állapítom meg?

Figyelt kérdés
Például, ha olyan savakat nézünk, mint pl a kénsav, foszforsav, hangyasav, vagy bármelyik másik és a hidrogéneket nátriumra cserélem, hogy dönthetem el függvénytábla segítségével, hogy milyen lesz ezeknek a vízben oldott kémhatása? Kérlek valaki részletesen írja le, nagyon meg szeretném érteni, de a tanár nem magyarázta el! 17/l

2015. okt. 14. 17:39
 1/4 anonim ***** válasza:
85%

Szia!

Ennek a megállapítását úgy végezzük, hogy megnézzük "mit csinálnak" a vízben a só összetevői. Ha erős savakról van szó, azok ionjai a vízben nem fognak hidrogént fölvenni (mivel erős savak, tehát a konjugált bázis párjuk nagyon gyenge), így ezek nem lesznek hatással a kémhatásra. Ha gyenge sav sóját nézzük, annak a konjugált sav bázis párja viszonylag erős bázis lesz, így az H+-t vesz föl, így lúgosítja az oldatot. Például: SO4 2- nagyon erős sav k. párja, így ő nem fogja befolyásolni a kémhatást, viszont CH3-COO- már valamilyen mértékben felvesz protont, így lúgosítja az oldatot. Fontos, hogy egyelőre csak a savmaradék részről beszélünk, most nézzük a kationokat! Nagy standardpotenciálú fémionok esetén ők szimplán hidratálódnak (vízburok fogja őket körbevenni), így nem befolyásolják a kémhatást. Ha a kation a sóban egy bázis konjugált párja (pl NH4+), akkor megnézzük milyen erősségű bázisból képződött. Az NH4+ gyenge bázis konjugált párja, így ő viszonylag erős savként fog viselkedni, így protont ad le, tehát az oldatot savanyítani fogja. Ha erős bázis van a sóban, annak konjugált párja nem fog protont leadni, mivel gyenge savként viselkedik, tehát szintén nem befolyásolja a kémhatást. Nagy standardpotenciálú fém pl a Na+ vagy a K+, melyek nem fogják befolyásolni a kémhatást.

Remélem érthető volt, ha valahol elakadsz üzenj csak!

2015. okt. 14. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Érthető volt, nagyon szépen köszönöm!
2015. okt. 14. 19:13
 3/4 sadam87 ***** válasza:

Az első válaszoló nagyon szép választ adott, egyetlen dologban szeretném egy picit pontosítani. Amit a szulfátról ír, az nem egészen igaz.

Az tény, hogy a kénsav erős sav (méghozzá eléggé erős). Emiatt ez első hidrogénion leadása esetében tényleg igaz, hogy teljesen disszociál. Azonban a második proton leadása esetén már nem egészen ez a helyzet. Az ehhez a reakcióhoz tartozó savi disszociációs álladó jóval kisebb (pKa2 = 1,99). Emiatt a második hidrogénion nem disszociál teljesen (hacsak nem bázikus kémhatású az oldat).

[link]

Emiatt például a Na2SO4 oldat kémhatása nagyon enyhén bázikus lesz (bár sokszor annyit írnak róla, hogy semleges, olyan kicsi az eltérés). Az alábbi linken találhatóak számolások az ilyen oldatok kiszámításával kapcsolatban (az utolsó kérdés vonatkozik a Na2SO4-ra).

[link]

2015. okt. 14. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2015. okt. 14. 21:13

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!