A Google máris kezdőképernyőt váltott hozzá. :D
Nos, ez egy újabb fejlemény, ami kicsit javítja az esélyt arra, hogy volt, illetve mai napig lehet valami bakteriális szintű élet a Marson.
Persze semmi bizonyosság, de akkor is lényeges.
Ha mai napig lehet folyékony víz, akkor régen még több és még jobb körülmények közt volt.
Hát ez szerintem nem olyan meglepő... A Marson nyáron, nappal akár +20 Celsius fok is lehet. És köztudott volt hogy van jégtakaró a Marson, nem is kevés az északi és déli pólusain. Szerintem ezt már évek óta biztosra vették, csak most tudták bebizonyítani tudományos szinten...
Ezek után valóban megnőtt az esélye, hogy kialakult az élet valamilyen formában. Ha nem is a "közelmúltban", de pár milliárd éve elég valószínű. Már csak a jeleit kell megtalálni, és kiderül végre: NEM VAGYUNK EGYEDÜL! :D
Na az lesz majd az igazán nagy bejelentés!
"Hát ez szerintem nem olyan meglepő... A Marson nyáron, nappal akár +20 Celsius fok is lehet."
Nem is elsősorban a hőmérséklet miatt meglepő, hogy folyékony víz is lehet ott, hanem a nyomás miatt. A marsi légkör nyomása kevesebb, mint százada a földinek (kb. 0,6 kPa), ekkora nyomáson a 20 °C-os víz vígan elforr. A marsi légnyomás nagysága nagyjából a víz hármaspontjának feleltethető meg, azaz jószerivel nem is létezhet (vagy csak nagyon szűk hőmérsékleti tartományban) folyékony víz a Mars felszínén - legalábbis tartósan.
"ekkora nyomáson a 20 °C-os víz vígan elforr."
Igaz, de a légkör 20 fokos, nem a víz. Egyébként meg azért képes megmaradni, mert nagyon sós. Önmagában a fagypont feletti hőmérséklet is ritka a Marson (nyáron és amikor a nap delel). A Marson a szén-dioxid körforgása hasonló a vízéhez a Földön.
"Egyébként meg azért képes megmaradni, mert nagyon sós."
Ez igaz, de azt is tegyük hozzá, hogy nem tud (tartósan) megmaradni (legalábbis a felszínen). Ebben az esetben sem pocsolyákról van szó a felszínen, hanem rövid idejű vízfolyásokról.
Érdemes elolvasni az alábbi cikk utolsó bekezdését:
"Ojha úgy gondolja, hogy a felszínen nem víztócsákat és folyamokat kell elképzelnünk, hanem vékony, nedves talajrétegeket - valószínűleg nem látnánk folyóvizet a bolygón akkor sem, ha ott állnánk a lejtők tövénél."
"A Marson a szén-dioxid körforgása hasonló a vízéhez a Földön."
Ezt nem egészen értem, hogyan érted. A Marson nincs folyékony halmazállapotú szén-dioxid, így ilyen értelemben biztos nem hasonlít a földi vízkörforgásra. Akkor már inkább a titáni metán körforgás jut eszembe.
Örülünk. Ti nem?
Még néhány üstökössel kellene megdobni, és egész tűrhető hely lenne belőle.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!