Az, hogy valaki milyen kezes lesz, mikor alakul ki? És ha valaki bal kézzel ír és jobb lábbal rúg (esetleg fordítva) az hogy lehetséges? Lehet bármelyikből előny/hátrány hosszú távon?
Ez már a születés elött kialakul - az okára többféle elmélet van, de nem ez a lényeg.
Egy kisgyerek eleinte felváltva használja mindkét kezét, és idönként hol a jobb, hol a bal van jobban elötérben. Kb két éves korára "rájön", hogy neki melyik az, amit szivesebben használ, és attól kezdve az lesz a preferált oldal.
Ezután esetleg eröszakkal át lehet a balkezeseket szoktatni a jobbkéz használatára, de ennek egéb hátrányai lesznek a személyiségfejlödésben.
A családban egypetéjü ikerpárnál az egyik jobb-, a másik balkezes. (Ez abból is eredhet, hogy a két gyerek tükörképe egymásnak, ami az egyiknek jobb oldalon van - anyajegy, hajforgó -, az a másiknak baloldalon.)
Egyes elméletek szerint attól is függ ennek kialakulása, hogy a születés elött a gyereknek melyik oldala kapott több ingert a külvilágból, azaz melyik oldal volt az anya hasfala felé, mert az lesz a késöbb aktívabb inder.
Az adott ikerpárnál egy 100%-is stimmel.
A gének lehet szerepük, de sokkal fontosabbak a csecsemő életkörülményei. A tanulás egy komplex folyamat, és alapvetően "másolás". A kisgyerek hihetetlenül jó megfigyelő, ez életfeltétel. Próbálkozik, másfelől látja, hogy a környezete ezt a cselekvést melyik kezével végzi. Természetes, hogy ő is azzal próbálkozik gyakrabban.
Elvileg egy csecsemőt kellő tudatossággal és szakértelemmel azonos eredménnyel lehet jobb, vagy balkezesnek nevelni. Egyik sem lesz hátrány számára, feltéve, ha kellő pozitív ingert kap hozzá.
Az emberek többsége azért lesz kizárólagosan jobbkezű, mert a környezetétől azt tanulja meg, hogy a másik kéz másodrangú. Aztán egy idő múlva már ez rendkívül nehezen befolyásolható.
"Próbálkozik, másfelől látja, hogy a környezete ezt a cselekvést melyik kezével végzi. Természetes, hogy ő is azzal próbálkozik gyakrabban. "
Ennek az mond ellent némileg, hogy anyám és apám is jobbkezes, én viszont balkezes lettem. Ennek alapján én is inkább a génekre gyanakodnék. Már csak azért is, mert ahol van balkezes egy családban, ott annak ellenére is jóval gyakrabban fordul elő balkezesség a családon belül, hogy az utód az első néhány évében akár egyáltalán nem is találkozik balkezessel.
van egy nagyon érdekes könyv, nem biztos, hogy van fordítása. Egy vancouveri viselkedéskutató írta, talán 20 éve is van, a címe The left handed syndrome, vagy ilyesmi. A szerző Steven Coren, ha jól emlékszem. Tele van tesztekkel is, kísérletek leírásaival is.
Elég hosszasan taglalja, hogy valamiféle agyi sérülés következménye.Szerinte.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!