Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » S. O. S Kémia órára! Mi a...

S. O. S Kémia órára! Mi a kísérlet és mért kezdtek el az emberek kísérletezni?

Figyelt kérdés
fontos sehol nem kaptam ertekelhető anyagot

2015. szept. 21. 09:18
 1/4 klopusz ***** válasza:

Szia!


Szerintem a kísérlet egy elmélet gyakorlati igazolására szolgál.

Hogy miért kezdték el? Kíváncsiságból illetve saját vélt vagy valós igazuk bizonyítására.

2015. szept. 21. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Elsőnek igaza van. Én most csak olyan kiegészítő választ tudok adni, ahogyan én gondolom ezt az egészet, úgyhogy nem biztos, hogy teljesen pontos, de kiindulópontnak talán alkalmas lehet:


1.) Kísérlet: próba, próbálkozás különféle kiindulási anyagokkal kapcsolatos eljárásmódok véghez vitelére, amelyben fontos szerepet játszik a véletlenszerűség. Ez pedig azért, mert a reakcióba lépő hozzáadott anyagok milyensége és részaránya (azaz használata) eleinte esetleges, véletlenszerű volt, és mivel a tevékenység vége, kimenetele sem volt ismert, ezért kétséges: vagy sikerült valami újat létrehozni vagy nem, illetve vagy "felrobbant" vagy nem. :)


2.) Miért kezdtek el az emberek kísérletezni?


Egyrészt természeti példák alapján, mikor észrevették, hogy pl. a tűzrakáshoz használt kő-kőzet (ami érc volt) megolvad vagy képlékennyé, alakíthatóvá válik és kihűlve valami kemény anyag (tiszta fém) áll elő belőle és azt esetleg fel lehet használni valamire. Vagy amikor a mészkő megégett a tűzben és ráesett az eső, előbb égetett mész, majd ebből mész-hidrát keletkezett, ami megkötve összeragasztotta az egyéb más köveket: így jött létre a mészhabarcs. Továbbá rájöttek, hogy a már természetben ismert különféle nyersanyagokból vegyítés-elegyítés (összekeverés), egymásban oldás és egyéb kezelések (mint pl. a hő) által újabbakat, még azelőtt nem ismerteket lehet előállítani (pl. üveg). Ezek után az eleinte véletlenszerű eredmények hatására egyre céltudatosabban és szándékkal keresni kezdték az újabbnál újabb módozatokat, azért, hogy ennek mi a haszna és hol a határa?


Ami a kísérletekben résztvevő anyagokkal előfordulhatott, az fizikai változás (egyszerű kiolvadás és letisztulás: salaktalanodás), vagy egyszerű és összetett kémiai átalakulás (reakció és reakciósorozat) volt, lehetett.

2015. szept. 21. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

#2: Az előző válasz végéhez:


...(egyszerű kiolvadás és letisztulás: salaktalanodás, valamint ötvöződés a fémek esetében),...

2015. szept. 21. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen. Megvan a plusz pontom
2015. szept. 21. 17:58

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!