A hold miért olyan szép nagy amerikában itt pedig olyan kicsi…?
Meg azt is elhiszed, ha beveszed a pirulát, az olyan szépen végigszalad a beleiden és rendet rak?
Filmben az történik, amit a rendező és producer akar. Nincs feltétlenül köze a valósághoz.
A Kárpát-medence csak a környező magas hegyekhez képest "medence", a világ egészéhez képest nincs "mélyen".
Ahogy előttem is leírták, a fényképezés egy kétdimenziós leképzése a valóságnak, ezért van egy látszólagos perspektívája, amit a látószög befolyásol.
Amit #8 leírt, az jó, annyit hozzátéve, hogy amikor a szerelmespár csókolózik, azt nem lehet messziről "zoomolva" felvenni, mert a kis látószög kilapítja a képet, rombolja az illúziót, hogy "ott vagy", gyengíti a néző azonosulását a szereplőkkel pont egy fontos pillanatban. A filmekben látott Hold a _legritkább_ esetben a valós égitest. Eleve nagyon kevés felvétel készül ténylegesen a szabadban, díszletek, matte-k, chromakeying és egyéb eszközökkel oldják meg a külső terek illúzióját bent a stúdióban. Ráadásul a Hold denzitását a színészekével összehangolni... Sokkal egyszerűbb egy "mű holdat" hátulról szabályozható módon megvilágítani, vagy manapság egyszerűen digitálisan odatenni.
Egyébként a Hold nagyon kicsinek látszik. Egyszer próbáld ki teliholdkor, hogy mekkora. Nyújtsd ki a karod és takard el a mutatóujjaddal! Rá fogsz jönni, hogy kisebb, mint a körmöd.
Az, hogy a telihold nagy, az egy optikai csalódás, azért érzékeljük nagynak, mert fent az égen nem tudjuk mivel összemérni a nagyságát. Egyébként csak 0,5 fok az égi koordináta-rendszeren, ami nagyon pici.
Amikor a horizonthoz közel van a Hold, akkor igaz, hogy nagyobbnak látszik, de ez is optikai csalódás (valaki írta, hogy a "földhöz van közel" ilyenkor... nem, a horizonthoz van közel :D). Ilyenkor azért látjuk nagyobbnak, mert a horizont közelében a hold fényének sűrűbb levegőrétegeken kell áthatolnia, hogy a szemedbe érjen, mivel alacsony szögben éri a fény a földfelszínt. Kb. ez olyan, hogy ha piszkos vizű akváriumon keresztül nézel egy led lámpát, akkor az sokkal nagyobbnak és halványabbnak tűnik. Ugyanígy, mivel a Hold ilyenkor alacsony szögben van, több levegőrégeten kell áthatolnia a fénynek, így nagyobbnak és vörösebbnek tűnik (ugyanez a jelenség figyelhető meg a Napnál is napkeltekor és napnyugtakor).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!