Miért nem tud minden földi élőlény földet enni?
Mert nem tartalmaz energiát.
A földi élőlények két módon tudnak energiát szerezni:
a) Összetett kémiai anyagokat bontanak le - pl, az emberi szervezet cukrot bont, ebből nyer energiát. Ők a heterotróf élőlények, akik szerves anyagot használnak fel.
b) A Nap energiáját használják az életfunkcióik biztosításához (közvetve - a Nap energiájával kémiai reakciót csinálnak, melyben szervetlen anyagból (szénből-vízből-napfényből cukrot állítanak elő). Ők az autotróf élőlények.
A közös mind a két csoportban, hogy valamilyen energiaforrásra van szükségük. A föld maga nem tartalmaz energiát, nem igazán lehet benne lebontani semmit. A giliszta a még nem lebomlott anyagokat fogyasztja, és bontja le - tehát ő is szerves anyagot vesz fel.
A növény az energiáját napfényből nyeri, a földre a szervetlen anyagok miatt van elsősorban szüksége (amiből a sejtjeit felépíti - azonban az életfunkcióihoz közvetve használja a napfényt!).
"A föld 100% ban lebomlott szerves anyagok összessége"
Akkor a holdon miből áll a föld (legyen inkább talaj, mert te is arra gondolsz)? A föld tartalmaz lebomlott szerves anyagokat, de a nagyobb része szervetlen anyag. De ez általános iskolai tananyag: "A talaj összetevői: a talajváz (pl. agyag, homok, vályog), a humusz, a talajnedvesség és a talajlevegő."
Egyébként a válasz egyszerű: mert nem olyan az emésztőrendszerünk, hogy naponta több száz kiló talajt keresztülengedjünk magunkon, és abból "kimazsolázzuk" a lebomlott szerves anyagot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!