A füst miért felfelé száll?
amiért a vízben a levegőbuborék is. kisebb a fajsúlya, tehát kevésbé hat rá a gravitáció mint a vízre, ezáltal a vízet jobban húzza le a grav. mint a levegőbuborékot.
jobban nem tudtam elmagyarázni, csak elképzelni lehet és ugy lehet megérteni igazán.
Tehát kitolódik?
A levegő nehezebb, mint a füst, és a levegő a füstöt "félretolja a Föld középpontja felé irányuló útjából"?
Hajót láttál már?
Vagy neked az is varázslat?
A léghajó léggömbjében is ugyanaz a levegő van, mint a léggömbön kívül. Csak belül melegebb. A melegebb gáz ritkább. Kisebb a sűrűsége! Ezért a léggömbre felhajtóerő hat. (Archimedes törvénye)
Levegőre fejből nem tudok adatot, de 32 g oxigén gáz nulla C fokon 22,41 liter, míg ugyanaz a 32 g oxigén 20 C fokon már 24 liter. Tehát a sűrűsége (tömeg/térfogat) kisebb a melegebb gáznak.
A füst egy légnemű anyag-szilárd anyag diszperz rendszer. Légnemű anyagban (forró levegőben) mikroszkópikus méretű szilárd anyag (leginkább korom) van eloszlatva.
Fizikai viselkedésben teljesen hasonlóan viselkedik, mint a gázok. Azaz, míg tökéletesen el nem keveredik a levegővel, addig a forró (kisebb sűrűségű) füstre a hideg levegőben felhajtóerő hat.
[Ha egy hidrogénes lufi eldurran, a benne lévő hidrogén tovább emelkedik - míg el nem keveredik a levegővel - ugyanúgy, mint a füst. Csak azt nem látjuk, mert a hidrogén ugyanolyan színű mint a levegő, a füst meg nem. De a hidrogénes lufiról azért régebben már beláttuk, hogy felhajtóerő hat rá a levegőben, mert a hidrogénnek kisebb a sűrűsége, mint a levegőnek. Sőt a vásárokon meg is bizonyosodhatunk róla. ]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!