Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Vérrel kapcsolatban?

Szmnt kérdése:

Vérrel kapcsolatban?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy volt már az a kérdés, hogy mennyivel halad a vér az emberi szervezetben, de nem láttam konkrét választ, és nem is találtam a neten sem?! ÉS ha az ember meghal , akkor nyilván nem áll meg a vér haladása abban a pillanatban , kb mennyi lehet a nyomása a sebesség mellet, vagyis mennyi ideig folyhat még a halál után a vér?


köszi


2010. márc. 9. 08:37
 1/5 anonim ***** válasza:
58%
Hogyan haladna az emberi vér a szervezetben a halál után? Mitől mozogna?
2010. márc. 9. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
71%
Hat amikor megall a sziv, megall a ver keringese is. Itt nincs szabadeses. Ami a sebesseget illeti, ha megfigyelheted magadon is. Fussal es amikor erosen ver a szived lathatod pl a labadon, hogy hogy luktet az ered. A sziv dobbanasa utan picivel. A tobbi matek. Csak ugy a nagyobbik erteket kapod, mert nem mindig egyforman ver a szivunk. Az oxigent juttatja el a sejtekbe es a sebesseg fugg az oxigenfelvetel igenyetol.
2010. márc. 9. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

A vérnek nagyon kicsi a lendülete az őt lassító hatásokhoz képest, így ha nem lüktet a szív, akkor gyakorlatilag azonnal megáll a keringés, és csak addig vándorol a vér az ereken belül, míg a nyomás mindenhol kiegyenlítődik. Most hogy ez fél másodpersc vagy tized másodperc, vagy tán egy-két másodperc azt nem tudom, de szerintem nincs is értelme vizsgálni.


A vér sebességét nem nagyon lehet precízen megmondani. Eleve folyadékoknál nehézkes a sebesség meghatározása, mert egy folyadék más sebességgel folyik a cső (folyó estében a meder) szélén, mint a közepén. Éppen ezért hozamot szoktak mérni, azaz egy szakaszon adott idő alatt átfolyó mennyiséget, és abból lehet a cső átmérőjének ismeretében egy átlagos sebességet visszaszámolni. Vér esetében bonyolítja a helyzetet, hogy bizonyos erekben a víz és az apró komponensek gyorsabban haladnak, mint a sejtes komponensek, így felmerülhet, hogy minek a sebessége érdekel: a vízé vagy a sejteké.


A vér hozama azonban függ a nyomástól és az ér áteresztő képességétől (azaz az átmérőjétől), és a nyomás folyamatosan ingadozik (mert a szív ugye lüktetve pumpál), így a vér sebessége is értípusonként más és más, és állandóan változik.


Amit tudni lehet, az a szív perctérfogata, ami az a vérmennyiség, ami percenként áthalad rajta: ez 5 liter körül van. Vagyis kb egy perc alatt átnyomjuk magunkon a teljes vérünket. A szívartéria átmérőjét nem tudom, vagyük 1 cm-nek, azaz a lyuk mérete kb 0,8 cm^2. Ha ez az adat helyes (csak becsültem), akkor ezen a helyen a vér átlagos sebessége 6250 cm/min, azaz 1,04 m/s. A legnagyobb sebessége valószínűleg sokkal nagyobb, hiszen mint írtam, a sebesség folyton ingadozik.

2010. márc. 9. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!


M

2010. márc. 9. 13:04
 5/5 anonim ***** válasza:

[link]


Csak érdekességképp: Ultrahanggal lehet mérni a vér áramlási sebességét:) (Ez volt az egyik kérdés biofizika vizsgán:D)

2010. márc. 9. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!