Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ez miért így van Taylor-sorba...

Ez miért így van Taylor-sorba fejtve? Segítenél?

Figyelt kérdés

A következő képen van a számítás:


[link]


Alúlról a második sort nem értem.


Ide nem tudok írni parciális d-t, így jelölje most D.


Hogyan lesz (DL/Dy')*delta(y')-ből

(d/dx)[DL/Dy']*delta(y) ?


Sőt a d/dx differenciáloperátor egyáltalán hogyan kerül előre?


A segítő válaszokat előre is köszönöm!



2015. aug. 10. 23:47
 1/5 anonim ***** válasza:
Gyanítom, hogy a feladványod egy variációszámítással kapcsolatos bizonyítási részlet. Amivel foglalkozni kívánnak az egy integrál (funkcionál). Ennek integrandusa lényegében egy kétváltozós függvény az L(y,y',x) aminek egyik változója y, a másik y'. Attól tekintsünk el, hogy y is és y' is függ az x-től. A kétváltozós függvényre vonatkozó Taylor sorfejtést vedd elő, abba kell behelyettesíteni. folyt. köv. Sz. Gy.
2015. aug. 12. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

(DL/Dy')*delta(y')=(d/dx)[DL/Dy']*delta(y) mögött egy bizonyított állítás lehet, amire most nem tudom a pontos választ. A delta variáció és a differencia operátor nagyon hasonlóan viselkednek. Ez adná a másik egyenlőségre a magyarázatot. A harmadik egyenlőség ( a kiemelés lehetősége ) azt hiszem a trivialitások kategóriájába esik.

Megkeresem a saját jegyzeteimet is, ami megmaradt 1979-ből. Hátha sikerül pontosabb válaszhoz jutnunk. Erre viszont én kérnék egy kis időt. Sz. Gy.

2015. aug. 12. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, valóban variációszámítás témaköréről van szó.


"(DL/Dy')*delta(y')=(d/dx)[DL/Dy']*delta(y) mögött egy bizonyított állítás lehet, amire most nem tudom a pontos választ."


Esetleg ha tudnál ajánlani olyan szakirodalmat, melyben ez nagy valószínűséggel megtalálható, az is nagy segítség lenne.

2015. aug. 15. 13:02
 4/5 anonim ***** válasza:
Per pillanat a Kósa András Variációszámítás könyvét tudom ajánlani, amit még valamikor 1978 környékén adtak ki. Akkor a vizsgák előtt az első részt levezettem magamnak vagy 15 oldalas A4-es papíron, abból minden érthető volt. Én ezt szeretném megkeresni neked. Mikor lesz a vizsgád? Sz. Gy.
2015. aug. 16. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Ismerem azt a könyvet (nekem a 70-ben kiadott változat van meg). Viszont ott teljesen más formalizmust használnak, differenciáloperátorokkal nem is számolnak benne.

Az Euler-Lagrange-egyenletet ott egy eps paraméterű

w(x,eps)=y(x)+eps*éta(x) függvénysereggel vizsgálják, nyílván eps=0-ra a deriváltnak el kell tűnnie, ily módon közönséges szélsőértékproblémára vezeti vissza az eredeti funkcionál extrémumfeladatát.


Persze ez egy praktikus módszer, mert igen egyszerűen vizsgálhatók az általánosabb Lagrange-fv.-ek, nemcsak az

L(x,y(x),y'(x)) tipusúra jó.


Nekem ez a módszer elég speciálisnak tűnik, hiszen meghatározott alakúnak tételeztük fel a megoldást, az eps paraméter pedig csak egy lineáris kapcsolatot jelentett. Rögtön felvetődik a kérdés, hogy miért ne vizsgáljunk egy olyan általánosabb esetet, amikor a paraméterfüggés tetszőleges lenne. (Vagy legalább illene bebizonyítani, hogy a megoldásgörbék ilyen speciális alakja nem jelenti az általánosság megszorítását).


Egy általánosabb módszer lehetne a kérdésben szereplő Taylor-sorfejtéses módszer. Itt akadtam viszont el, ez a történetem.

2015. aug. 16. 16:00

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!