Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Igaz az, hogy ha villamlastol...

Igaz az, hogy ha villamlastol kezdve elszamolunk a mennydorgesig, akkor?

Figyelt kérdés

Nekem az egyik ismerosom azt mondta, hogy amikor vihar van es villamlast latunk, majd elkezdunk szamolni egeszen a mennydorges pillanataig akkor nagyjabol azt kapjuk meg, hogy hany kilometerre van a villamlas/vihar?


Es ha ez igaz, akkor az azt jelenti, hogy a villamhoz kozel eso szemelyek ugyanazt halljak amit mi masodpercekkel azutan, hogy lattuk volna a villamlast?(tudom, hogy a feny gyorsabban terjed mint a hang)


Van villamlas eso eses nelkul? Ha nem, miert? En mindig csak akkor latok villamlast, ha van vihar is/esni fog. Miert fugg ossze a ketto?



2015. aug. 3. 00:01
 1/4 anonim válasza:
0%
Igen, igaz. Én szoktam számolni is. :)
2015. aug. 3. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 sadam87 ***** válasza:
100%

Ahány másodperc (ha lassan számolsz, nagyjából ezt kapod meg) telik el a villámlás és a mennydörgés között, azt el kell osztani hárommal. Így körülbelül megkapod, hány kilométerre csapott be a villám.

Ennek az az oka, hogy míg a villám fényét gyakorlatilag abban a pillanatban látjuk, amikor becsap a villám (a fény sebessége 300 ezer km/s), addig a hang jóval lassabb: tengerszinten a levegőben a hang sebessége kb. 340 m/s, azaz jó közelítéssel a hang 3 másodperc alatt tesz meg 1 km-t.

2015. aug. 3. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Esőben nyugodtan lehet 10% al kevesebbel is számolni, de ez igazán nem lényeg, mert ezek becslések, ha magunkban számolunk úgy sem pontos :)


A 3 sec 1km is jó becslés lehet.

2015. aug. 3. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Van villamlas eso eses nelkul? Ha nem, miert? En mindig csak akkor latok villamlast, ha van vihar is/esni fog. Miert fugg ossze a ketto?"

A villámláshoz sztatikus feltöltődés kell, ahhoz meg levegőben lévő anyag, ami fel tud töltődni, hozzá olyan mértékű légmozgás, nyomásváltozás és hőmérséklet-változás, ami ezt rendesen megmozgatja. Ezzel a hőmérséklet-változással és a levegőben lévő porral, mint kicsapódási góccal meg is van az alap a felhőképződéshez (perzse kell a légpára is).

Szóval a villámhoz szükséges feltöltődést kiváltó okok produkálnak felhőket is (a szárazvillám ritka esetétől eltekintve).

Az eső nem feltétlenül kell, az abszolút attól függ, milyen mennyiségű pára csapódik ki és azt a légköri körülmények mennyire tudják lepotyogásra bírni.

2015. aug. 3. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!