Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az ember áll a tápláléklánc...

Az ember áll a tápláléklánc csúcsán?

Figyelt kérdés
Elvégre az ember az eszével felküzdötte magát a mai formáig. De ha belegondolunk, akkor nem biztos, hogy ha kitennénk minden nélkül egy esőerdőbe, úgy, hogy bármit használhat/készíthet, akkor is túlélné. Nektek mi a véleményetek erről?
2015. júl. 27. 10:20
 1/8 Tislerics Máté ***** válasza:
100%

Bolygó szinten igen, az ember áll a tápláléklánc csúcsán.


Azonban emberek által lakatlan területeken, a tápéléklánc csúcsán levő állatok sem minden esetben vadásszák le az áldozatukat. A csúcson csak a legsikeresebb vadász áll. Aki néha alul marad.

2015. júl. 27. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Tislerics Máté ***** válasza:
100%
Amúgy az esőerdőben szerintem nem sok esélyünk lenne: Betegségek, mérgek, vadállatok... hát nagyon ismernünk kéne az adott környezetet. De ha lenne időnk megismerni, akkor bizonyára ott is mi lennénk a legsikeresebb faj.
2015. júl. 27. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Az ember, mivel nincs termeszetes ragadozoja. Vagyis nincs olyan allat, amelyiknek a termeszetes zsakmanyallata az ember lenne.

Az most mas kerdes, hogy a fehercapa vagy az oroszlan megeszi ha talalkozik a fegyvertelen emberrel, mert nem ez szamit (a gazella is van hogy felnyarsalja az oroszlant, megse lesz felette a lancban).

2015. júl. 27. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Az oroszlánnak sincs természetes ellensége, szóval nem csak az ember van ilyen helyzetben. És még sok ilyen faj van.


Ha bolygó szinten nézzük a táplálékláncot (amit nem szoktak, de most tegyünk így), akkor egy igen kusza gráfot fogunk kapni, aminek a "tetején" nagyon sok faj lesz. A földtörténet során gyakran borultak ezek a rangsorok, amikor például egy földnyelv létrejöttekor elszigetelt területek között tudtak állatok vándorolni.

Az "modern" embert ráadásul nem is igazán beleilleszteni ebbe, mert hagyományos értelemben már nem része a természetnek, nem a természetből veszi ki a szükséges javait, hanem a gazdaságból. A gazdaság pedig nem része a táplálékláncnak. Ha klasszikus módon próbáljuk eldönteni a kérdést, akkor különböző környezetekbe kellene helyezni egy populációt, és megnézni, hogy ott lesz-e természetes ellensége (és hogy életben maradna-e). Lesz, ahol a csúcson lesz (akár más állatokkal együtt), és lesz, ahol nem. Valószínűleg globálisan a csúcson lévő állatok közé kerülhet, de csak azért, mert lesz olyan környezet, ahol ilyen helyet vívott ki magának.


Olyan ez, mint mondjuk a sportban az országos bajnokok csoportja. Ők mind a csúcson vannak, de a természetben nincs bajnokok ligája, nincs olyan élettér, ahol a csúcson lévők találkoznak.

2015. júl. 27. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

lehet hogy véletlenszerűen kiválasztott egyed meghalna az esőerdőben mert mondjuk kiváló elméleti fizikus de lehet hogy lándzsát dobni nem tud és ideje egyedül nem lenne megtanulni mert addig meghal


ha magát az emberi fajt nézed azzal nem lenne gond ma is élnek csoportok az esőerdőkben akik egy szál ágyékkötőben rohangálnak egy köpőcsővel a majmok után és nagyon jól elvannak

2015. júl. 28. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Eszközök nélkül nem sok esélye van egy embernek mondjuk egy oroszlánnal szemben, ellenben ha vannak eszközei rögtön megfordulna a dolog.
2015. júl. 28. 05:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Wadmalac ***** válasza:

Kezdjük ott, hogy a táplálékláncokat csak lokálisan lehet értelmezni. És még úgy is sokféleképpen. Igen, lehet olyan táplálékláncot összerakni ,amiben az ember van fölül.

Ez mondjuk a brazil őserdő bennszülöttjeinél már nem feltétlenül igaz.

2015. júl. 28. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Attól, hogy egy faj sikeres és elszaporodik, még nem biztos, hogy a tápláléklánc csúcsán van. (Pl. egerek, időszakosan.) Vagy fordítva is igaz. (Pl. oroszlánból nincs túl sok.)

Az ember nagyon sikeres, belakta az egész Földet, alkalmazkodik minden helyzethez, de ettől még nem lesz csúcsragadozó.

2015. júl. 28. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!