Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan kell használni a...

Hogyan kell használni a csillagászati távcsöveket?

Figyelt kérdés
Az a problémám hogy kaptam egy Skywatcher távcsövet. Van hozzá 2 lencse egy 10 és 20 mm-es, egy 2x barlow lencse és egy zenittükör. A távcső pontosan egy SK 609EQ1 az átmérője 60 mm a hossza 900 de ezt meg lehet hosszabítani 1000-re. Először is milyen sorrendbe kell elhelyezni a barolow lencsét hogy a legnagyobb legyen a nagyítás vagy mindegy? Emellet hogyan kell beálítani a bolygókra? Ugyanis eddig a holdat láttam 3-szor meg a jupitert egy fél másodpercre.

2015. júl. 22. 22:18
 1/10 anonim ***** válasza:
82%

Nagyítással kapcsolatban:

Az okulárok nagyítását a távcsöved fókusza/az okulár átmérője adja, tehát a 10 mm-essel érsz el legnagyobb nagyítást a kettő közül. A barlow lencsét a kihuzatba teszed és a barlowba teszed az okulárt, így mivel 2x duplázza a nagyítást, a távcsöveddel és eszközeiddel elérhető nagyítások:

10 mm okulár: 900/10= 90-szeres nagyítás

20 mm okulár: 900/20= 45-szörös nagyítás

10 mm okulár + 2x barlow: 2*(900/10)= 180-szoros nagyítás

20 mm okulár + 2x barlow: 2*(900/20)=90-es nagyítás



Beállással kapcsolatban három lehetőséged van:

#1 goto mechanika vásárlása, ez esetben az égen két- három csillagra kell manuálisan rá állnod, a mechanika az alapján tájékozódik, utána pedig csak klikkelni kell az objektumok neveire, de ez drága.


#2 Szemre megkeresed a bolygót és beállítod manuálisan. Ez jól működik a Jupiternél, Vénusznál, Marsnál esetleg Szaturnusz mostanság szabad szemes. Merkúrt meg se próbáld, neki nagyon kicsi az elognációja (Naptól való szögtávolsága) jó eséllyel szemkárosodáshoz tud vezetni. A többit nem tudom mennyire látni szabad szemmel, viszont azt sem tudom elég lenne-e a nagyításod hozzájuk. Én 225-ös nagyítással a Jupitert is nehézkesen láttam, bár itt fontos dolog a geometria elhelyezkedése a dolgoknak.


#3 Használod a távcsöveden lévő skálákat és az ekvatoriális koordináta-rendszert. Ezt meg kéne hozzá tanulni. Mindkét esetben a sarkcsillagra kell állnod a távcsöveddel, így lesz a távcső rektaszcenzió/óraszög tengelye merőleges az égi egyenlítőre. Ezután jönnek a gondok. A második ekvatoriálisban minden koordináta állandó éves skálákon, ennek az az oka, hogy egy a csillagokkal mozgó ponthoz vannak kimérve a rektaszcenziók, így ez alapján nem nagyon tudsz csillagokra állni. Az egyessel lehet valamit kezdeni, de kellene hozzá csillagidő. Ha tudod mennyi jelenleg a csillagidő, akkor abból és az adott objektum rektaszcenziójából vissza tudod számolni az épp aktuális óraszögét az objektumodnak, arra pedig gyorsan rá tudsz állni, ám ehhez először be kell állítani a csövet úgy, hogy délre mutatva legyen nulla óraszögnél. Az összefüggés, amivel megteheted: s-Ra=t

s a csillagidő, Ra a csillag rektaszcenziója és t az óraszöge. Ha még nem találkoztál csillagászati koordináta-rendszerekkel, akkor ezt most szerintem nem igen fogod megérteni, szóval ebben az esetben javaslom a #2-es megoldást. Illetve ha még nem használod ajánlom figyelmedbe a Stellárium nevű programot, nagyon sokat tud segíteni. Nagyon látványos és benne van, hogy mi, hol mikor van, a legújabb frissítések még műholdakat is tartalmazzák. Kezdésnek ez nem lesz rossz, aztán ha érzel rá ingerenciát, akkor keress rá az ekvatoriális koordináta-rendszerekre, amikhez az EQ mechanikákat készítették. Elnézést az esetleges hibákért, félreütésekért és miegymásért, de túl fáradt vagyok újra átolvasni az egészet.

2015. júl. 23. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen sokat segítettél :)
2015. júl. 23. 14:39
 3/10 anonim ***** válasza:
Elvileg van rajta egy kisebb nagyítású keresőtávcső, amit pl. a Holdon ragyogóan be tudsz állítani, hogy pont ugyanoda nézzen, mint maga a távcső. Ezek után a keresőtávcsövet ráállítod a bolygóra úgy, hogy egyik szemmel a keresőbe nézel, másikkal szabad szemmel a bolygóra. Ha már a keresőtávcső célkeresztjében van, akkor vagy benne lesz a nagy távcsőben is, vagy csak egy kicsit kell tekergetni a két tengelyt. Először mindenképpen a 20-as okulárral kísérletezz, minél nagyobb a nagyítás, értelemszerűen annál nehezebb megtalálni valamit (a keresőtávcső is ezért van).
2015. júl. 23. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Ja és egy kis elméleti tudást azért mindenképpen érdemes alapozni az elején.

Adott égitest megkeresésére vagy azonosítására meg ajánlom a Starry Night nevű égboltszimulátort, 25 mega az egész. Ezzel láthatod, hogy mikor mi hol lesz, tehát pl. eleve mikor érdemes kitelepülni és mit merre kell keresni adott időpontban.

2015. júl. 23. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Ha a Skywatcher barlow lencse alsó részét kitekered és beletekered az okulárba, akkor kb másfélszeresre növeli a nagyítást.


25mm => 35x1,5= 54x

10mm => 90x1,5= 135x


Mondjuk 60mm átmérőjű lencsével max. 100-120x nagyításig érdemes elmenni, de majd kitapasztalod magad is, hogy csak nagyobb lesz a kép, újabb részletek már nem jönnek elő.

Üdv a klubban és sok sikert az égbolt felfedezéséhez!

2015. júl. 24. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Bocsánat, előző vagyok.

20mm => 45x1,5 = 67,5x így helyes

2015. júl. 24. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Ma is használtam és sikerült ráirányítani a Szaturnuszra ám nem láttam semmilyen részletességet ez normális vagy én nem állítottam be jól? Egy 2x barlowot használtam és a 10mm lencsét.
2015. júl. 25. 22:35
 8/10 anonim ***** válasza:

5,6 vagyok

60mm-es frontlencsével ne akarjál 180x nagyítást. Kb. ahhoz tudnám hasonlítani, mintha a tévét néznéd 10 centis távolságból. Nagy lett? Igen. Látsz valami értelmeset? Nem.

Használd magában a 10mm-est!

(én például a 90-es távcsövemmel 150x-ig szoktam elmenni)

2015. júl. 25. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Most jöttem be. A katasztrofális körülmények (kicsi erkély, sok fa, sok nátrium lámpa és vagy 4 oktás felhőzet) miatt csak 150-es nagyításig tudtam elmenni, de már láttam a gyűrűket és belső gyűrű-bolygó közötti tért is. Valószínű másra állhattál rá, de azt hiszem ezt már írták ma a másik kérdésedre. Esetleg próbálkoztál ma is? Ha igen, hogy sikerült? Ahogy felettem is írták, amikor nagy nagyításon nem találod, érdemes lenni kicsire, úgy rá állni, majd gyorsan cserélni az okulárokat.
2015. júl. 26. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Tájékozódni ajánlom Vizi Péter csillagatlasz kistávcsövekhez c könyvét. Tökéletesen lehet használni
2015. aug. 8. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!