Hogyan határozzuk meg egy molekula polaritását?
A molekula térszerkezete a molekula polaritása szempontjából is igen fontos tényező. A molekula polaritása pedig jelentősen befolyásolja az anyagok fizikai és kémiai tulajdonságait. A molekulák polaritását a kötések polaritása alapján állapíthatjuk meg. Ha a kötések apolárisak, vagy ha a polaritásvektorok kioltják egymást, akkor a molekula apoláris. Ha a polaritásvektorok nem oltják ki egymást, a molekula dipólusos.
A molekulák polaritását a kötések polaritásvektorainak eredője alapján állapíthatjuk meg.
A molekula
- apoláris, ha:
- azonos atomokból áll (elemek),
- különböző atomokból áll, de a kötéspolaritások kioltják egymást (szimmetrikus kötéselrendeződés),
- dipólusos, ha a kötések polárisak és a polaritásvektorok nem oltják ki egymást:
- ha a molekula központi atomjához nemkötő elektronpár is kapcsolódik
- ha a molekulában a központi atomhoz különböző ligandumok kapcsolódnak.
A molekula apoláris, ha azonos atomok építik fel (pl. N2, P4, S8) vagy ha alakja szabályos (lineáris, síkháromszög, tetraéder), és a központi atomhoz azonos ligandumok kapcsolódnak (pl. CH4, BeCl2, CO2, BF3). Egy új ligandum szabályos elrendeződés esetén is borítja a molekula apolárosságát, mert ilyenkor az ún. polaritásvektorok, amelyek azonos ligandumok esetén kioltják egymást, ilyen módon nem fogják. Ezért pl. az amúgy tetraéderes CH3Cl például már poláris.
Az előzőekből az lesz poláris, amely molekulát különböző atomok építik fel és torzult téralkata van (V-alakú, háromszögalapú piramis). Pl. NH3, H2O. Vagy pedig az előbb említett módon azok a szabályos téralkatú molekulák, amelyek ligandumai nem azonosak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!