Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Aki vakon születik, az lát...

Aki vakon születik, az lát álmában?

Figyelt kérdés

Ha a szeme miatt nem lát, és a megfelelő agykérgi területek jól működnek, akkor kéne látnia álmában. Mit láthat? Láthat valamit?

Ezt valószínű nehéz lehet megtudni, de biztos vannak, akik vakon születtek, de később mégis sikerült a látásukat helyreállítani, nekik lehetnek beszámolóik.


2015. júl. 18. 22:22
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
76%

A kérdés gyakorlatilag megválaszolhatatlan. Az szinte biztos, hogy a magzat már anyja hasában álmodik. No de miről? Nem késte le a vonatot, nem gáncsolták el... és mégis.

A vak ember valószínűleg nem álmodik kockát, gömböt, traktort, melleket. Talán úgy, mint a magzat.

2015. júl. 18. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 Ozmium42 ***** válasza:
Ha az agyi területek működnek, szerintem akár még valódi látványban is lehet része. Azonban ezekhez semmilyen jelentés nem társulna. Ugyanis a látványokhoz tanulás révén kapcsolunk fogalmakat, a vak embernél pedig ez a tanulás elmarad. Honnan tudná, hogy mit lát, akár egy forma, akár egy szín az?
2015. júl. 18. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
Életed során hozzászokik az agyad a képalkotáshoz, az agy is a tapasztalatokból tanul. Aki soha nem látott semmit, annak az agya nem fejlesztette ki a látásért felelős részeket. Ez olyan mintha születésedtől fogva siket lennél. Nem tudnád elképzelni sem a hangokat.
2015. júl. 18. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 Vree ***** válasza:
100%

Voltak erre felmérések. Aki 5 éves kora után vakult meg, az lát képeket álmában. Aki nagyon fiatalon vagy annak született, az nem, mert nem kaptak vizuális ingert a látásért felelős agyterületek kisgyermekkorban és azok a funkciók eleve nem alakultak ki. Hasonló a helyzet a süketekkel is. Ugyanakkor azt is megjegyezték, hogy (ahogyan biztosan tudod, hogy egy érzék elvesztése után a többi sokkal fejlettebbé válik) a vakok sokkal komplexebb hangokat, a süketek sokkal bonyolultabb, részletesebb vizuális álmokat láttak. (és hasonlóan erősebb szagokat vagy tapintásos érzékleteket.)


Mellesleg, a süketek álmában továbbra is jelbeszéddel történik a kommunikáció, ha ez kérdéses lett volna.

2015. júl. 18. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Akkor, ha a szemét sikerülne meggyógyítani mondjuk 15 év múlva egy vakon születettnek, akkor se látna, mert nem fejlődött ki a látásért felelős központ az agyban?
2015. júl. 18. 23:46
 6/14 piriiiii ***** válasza:

Az álombéli képek a valóságban átélt látványokból keletkeznek. Tehát, egy nappal nem látó ember nem fog éjszaka látni. Ahhoz, hogy álmunkban képeket lássunk, kell valami alap, valami gyökér ahhoz, hogy az előzetesen a fejünkbe kerüljön, és utána álmodjunk róla.

De érdekes a kérdés, hisz nem csak a látás létezik, mint érzékszerv, így valami álomszerű dolognak lennie kell, kíváncsi lennék, hogyan nyilvánul ez meg.

2015. júl. 19. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 Ozmium42 ***** válasza:
Alapvetően látás érzet keletkezhet konkrét látványinger nélkül is: hallucinációk például, a látásért felelős idegrendszeri részek fényen kívül bármi mással való ingerlése miatt.
2015. júl. 19. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

"ha a szemét sikerülne meggyógyítani mondjuk 15 év múlva egy vakon születettnek, akkor se látna, mert nem fejlődött ki a látásért felelős központ az agyban?"


Először valószínűleg nem tudná értelmezni, mit tapasztal. Minimum hónapok kellenének, hogy az agya megtanuljon "látni", addig inkább csak zavaró ingerekként élné meg a látást.


A született vakoknál szerintem maga a látás fogalma sincs meg, tehát mondhatjuk, hogy álmukban látnak, de nem képeket, hanem pl. hangokat, formákat, stb. Ők is álmodnak fákról, autókról, emberekről, csak bennük ezek úgy jelennek meg, ahogy a valóságban is, tehát a tapintás, hallás, stb. útján. Ők is tudják, mi a gömb vagy a kocka, és még térben is el tudják helyezni ezeket, csak másként jelenik meg előttük.


Olyan, mintha mondjuk mindenki érzékelné a mágneses teret, de te nem. Elmagyaráznák, hogy az milyen, de te csak úgy tudnád elképzelni, mintha látnád. Műszerekkel ki tudod mutatni, le is tudod rajzolni az erővonalakat, és álmodban is így jelenne meg, de biztosan nem úgy, ahogy a többiek megtapasztalják.

2015. júl. 19. 02:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

7. "Alapvetően látás érzet keletkezhet konkrét látványinger nélkül is: hallucinációk például, a látásért felelős idegrendszeri részek fényen kívül bármi mással való ingerlése miatt."


Igen, pont erre gondoltam én is!

Erre jött az a válasz, hogy a látásért felelős részek nem alakultak ki. Akkor ingerelni sem lehetne azokat? Annyira nincsenek kialakulva?

2015. júl. 19. 11:03
 10/14 anonim ***** válasza:

"a látásért felelős részek nem alakultak ki"

De kialakulnak, csak más funkciót kapnak. Például a hallott vagy tapintott információ feldolgozását. Olyan, mintha látnák a hangokat, de persze teljesen máshogy, mint ahogy mi látunk.

2015. júl. 19. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!