Miért érezzük az áramló gázokat és folyadékokat melegebbnek (és hidegebbnek) mint az azonos hőmérsékletű álló társaikat?
Figyelt kérdés
2015. júl. 3. 21:09
1/4 anonim válasza:
Mert súrlódás lép fel, ami hőt idéz elő.
2/4 A kérdező kommentje:
De a hideg folyadékot még hidegebbnek érezzük, ha folyik.
2015. júl. 3. 21:35
3/4 anonim válasza:
Mert mozgás közben erősebb, fokozottabb a folyadék saját hőfokának átadása, akár melegről, akár hidegről legyen is szó. Ez azért van, mert nagyobb felületen érintkezik folyamatosan az érzékelő kezével például. Mozgó felület = nagyobb felület, mint az álló. Épp ezért más hőfokot érzek, ha keverem-mozgatom az ujjammal a pohárban levő testhőmérsékletnél hidegebb vagy melegebb vizet, mint ha csak mozdulatlanul benne tartom. Utóbbi esetben egyszerűen és gyorsan hozzászokom az adott hőmérséklethez, mármint akkor, ha még elviselhető.
4/4 anonim válasza:
Mert ha a folyadék vagy gáz nem mozog, akkor kialakul egy réteg, amiben a hőmérséklet fokozatosan változik a kezed és a folyadék között, ami szigetelő hatású. Tehát ha pl. a 36 fokos kezedet agy 20 fokos folyadékba teszed, akkor a kezed körül hamarosan felmelegszik a folyadék, és akkor már ezt a melegebb hőfokot érzed. Ha viszont a folyadék áramlik, akkor ilyen réteg nem tud kialakulni, mindig a 20 fokot érzed.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!