A fotoszintézis vízből és CO2-ből is képez oxigént?
Víz bontásából -> O2.
CO2 felvétel, megkötés -> megköti a szenet, O2 szabadul fel.
Nem vagyok biológus, de szerintem helytálló a feltételezés. Mondjuk nem tudom, hogy a növények a saját felépítésükbe kerülő hidrogént milyen mértékben veszik vízből illetve más, tápanyagként felszívott hidrogén-vegyületekből. Illetve a kérdésednek része-e a nem felszabadított, hanem a növény által vegyületekbe (keményítőbe, cukorba stb.) beépített oxigén.
A fotoszintetizálás révén felszabaduló oxigén tudtommal egyértelműen a széndioxid bontásából keletkezik.
Nagyon leegyszerűsítve gyakorlatilag a kérdőjel helyett pontot lehetne tenni a kérdésed végére, és megvan a válasz, ez a fotoszintézis lényege. Kezdő biokémia tanulásnál szokták mondani, hogy a fotoszintézisnek ez az "alapegyenlete":
6 víz + 6 CO2 -> 6 glükóz + 6 O2
"6 víz + 6 CO2 -> 6 glükóz + 6 O2"
Hmm... jó lesz az 1 glükóz + 6 O2-nek is. :)
gondolom elírás volt.
6 X H2O, 6 oxigénatom, 12 hidrogénatom
6 X CO2, 12 oxigénatom, 6 szénatom
1 X glükóz (C6H12O6), 6 oxigénatom, 12 hidrogénatom, 6 szénatom.
A 18 darab oxigénből 6 maradt fogva, 12 lett gazdátlan.
Nos, ki az az ügyes, aki meg tudja mondani, a glükózban "ott maradó" 6 db oxigénatom a vízből vagy a széndioxidból valósi oxigén? És az elszabadult oxigénatomok közül ki "jött" a vízből, ki a széndioxidból?
:)
Gyanítom, hogy a kémiai kötésenergiák megválaszolják a kérdést.
A fenyszakaszban a vizbol, tovabba NADP-bol, ADP-bol es foszfatbol ATP, NADPH es O2 keletkezik.
Az ATP, a NADPH es a CO2 a sotetszakaszban hasznalodik fel egy korfolyamatban, letrehozva a cukrot.
Akkor a kérdésre konkrét válaszként kimondható, hogy a nem beépülő, hanem felszabaduló, légkörbe köhögött oxigén is a vízből ÉS széndioxidból is keletkezik?
Most a cukorban megkötött oxigént nem nézve.
Lehet, hogy az eddigiekből egy kémikusnak már az eddigiekből egyértelmű a válasz, én nem vagyok az. :D
hogy a glükózt felépítő oxigének mely molekulákból származik arra izotópos kísérleteket végeztek.
Adott 2 külön növény, izotópos víz és izotópos oxigén. Majd megnézték speciális eszközökkel hogy melyik növény adott ki magából izotópos levegőt és hogy melyik növény izzott kamerán az izotópos glükóztól (mivel az benne maradt).
Ahogy már előttem is írták (6. és 4. válasz) a fotoszintézis során képződő (elemi) oxigén a vízbontásból jön létre, az elemi oxigént alkotó atomok vízmolekulákból származnak.
Persze az összesített egyenletet nézve (6 H2O + 6 CO2 -> 1 C6H12O6 + 6 O2) felmerülhet a kérdés, hogy hat mol vízből hogyan képződhet hat mol oxigénmolekula. Nos az igazság az, hogy egy mol glükóz létrehozásához a fényszakaszban legalább 12 mol víznek el kell bomlania. A sötét szakaszban viszont a beépülő szén-dioxid oxigénatomjainak egy része (egészen pontosan fele) vízmolekulákba kerül. Így közvetve (természetesen) a szén-dioxidban levő oxigénatom is be kerülhet a képződő elemi oxigénbe, de annak atomjai közvetlenül mindig víz molekulából származnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!