Vegyszer vs vegyület?
Egy tudományos ismeretterjesztő cikket fordítok angolról magyarra, amely a "vegyszerekkel" kapcsolatos tévhiteket, alaptalan félelmeket igyekszik eloszlatni, megcáfolni. A cikk lépten-nyomon a "chemicals" szóval operál, viszont nem egyértelmű számomra, hogy ide a "vegyszer" vagy a "vegyület" lenne-e jobb magyarul.
Nem vagyok kémikus; igyekeztem utánanézni a témának, de még mindig nem teljesen tiszta a kép. Jól értem, hogy nagyjából így fogalmazható meg a különbség...? :
Vegyület - egy adott képlettel leírható, több, egymással ilyen-olyan kötésben álló azonos/különböző atomból álló molekula által alkotott anyag.
Vegyszer - több különböző vegyületből álló keverék, mint pl. valamilyen háztartási vegyszer, mondjuk padlómosó vagy bármi egyéb. Lényeg, hogy mindenképp több különböző anyag/vegyület keveréke.
A vegyület olyan tiszta (azaz fizikai módszerekkel, például szűréssel, lepárlással, átkristályosítással, stb. nem bontható alkotóira) kémiai anyag, amelyben több különböző elem atomja van (vagy az ezekből származó ionok). A vegyületekben az egyes elemek atomjainak aránya (általában) állandó. (Úgy is fogalmazhatunk, hogy a vegyület atomjai között elsődleges kötés van, de ekkor az összes fémötvözet a vegyületek közé kerül, pedig ezek nagy részét nem szokták ide sorolni.)
Vegyszerre nem tudok pontos definíciót, szerintem a különböző kémiai módszerekkel (általában vegyipar által) létrehozott anyagokat szokták így nevezni.
Az angol nyelvben a vegyületnek a (chemical) compound kifejezés felel meg.
"Vegyszer - több különböző vegyületből álló keverék, mint pl. valamilyen háztartási vegyszer, mondjuk padlómosó vagy bármi egyéb. Lényeg, hogy mindenképp több különböző anyag/vegyület keveréke."
Abszolút nem. A vegyszer az valamilyen anyag valami üvegben vagy dobozban. Nem árulja el, hogy az most egy vegyület vagy egy keverék vagy akár egy elem. Tehát vegyzer lehet bármilyen por vagy éppen folyadék, amit vegyszeres üvegben találsz. A vegyszerboltok például vegyszereket árulnak, melyek közt van oldat (például sósav-oldat), van tiszta vegyület (például cukor vagy mondjuk NaCl), de lehet akár egy elem is (pl kénpor, szénpor). A desztillált víz, az ecetsav-oldat, a 70%-os etanol oldat mind-mind vegyszer.
Köszönöm a válaszokat mindkettőtöknek.
És hát ezért vagyok dilemmában, mert első válaszoló: "[vegyszer:] különböző kémiai módszerekkel (általában vegyipar által) létrehozott anyagokat szokták így nevezni" ill. második válaszoló: " A desztillált víz, az ecetsav-oldat, a 70%-os etanol oldat mind-mind vegyszer."
Vagyis, a "különböző kémiai módszerek" tudtommal nem csak a vegyipar által alkalmazott, ténylegesen ipari eljárásokat fedik le, hanem a természetes kémiai folyamatokat is, amik pl. növényekben, állatokban, bennünk (is) zajlanak. És ha a desztillált víz (tiszta H2O) is vegyszernek számít, holott ugye a vegyület definíciójának is megfelel.
De mondjuk ha azt ki lehet jelenteni, hogy a vegyszer az mindenféleképpen csak ember által előállított, jellemzően "csomagolt", ilyen-olyan célú felhasználásra / kereskedelmi forgalomba szánt anyag (még inkább árucikk), akkor az már egy világos különbségtétel, végső soron.
Köszönöm mégegyszer mindkettőtöknek.
Amugy ha megnezed, a –szer vegu szavak (ami amugy egy eleg osi magyar szoelem) mind valamifele “kapcsolatos dolog” ertelemben fordulnak elo.
Tanszer: tanulassal kapcsolatos dolgok,
Kotszer: kotozessel kapcsolatos dolgok. (Ertelemszukites: orvosi kotozes.)
Fuszer: fuvekkel kapcsolatos dolgok. (Ertelemszukites: etelekbe valo fuvek.)
Erdekes, mert ha meg elol van, akkor is sokszor a dolgok osszekapcsolasat akarja jelenteni:
Szerel – osszekapcsol, egymashoz rogzit dolgokat.
Szerkezet – valami osszerogzitett bigyo.
Szertelen (fosztokepzo miatt) nem osszeszedett, szetszort.
A vegyszer eredeti ertelme is nyilvan “vegyeszettel kapcsolatos dolog” volna. Ugyanugy, ahogy a tanszer vagy a kotszer eseten is valami produktumot kepzelunk magunk ele: egy fuzetet, egy tollat, egy ragtapaszt, ilyesmitt kell hogy jelentsen a vegyszer is: valami cucc, ami a boltban kaphato ES kell a vegyeszethez (azzal az ertelemszukitessel, hogy nem a lombik hanem az anyag, amit beletoltesz).
Ahogy az elozo is irta, a vegyszernek nincs olyan tudomanyosan kisajatitott kemiai definicioja, mint a vegyuletnek, vagy mint a “bogar” szonak a biologiaban, hanem csak szotari definiciot fogsz talalni, azaz korulirast.
A forditasnal azert lehetsz bajban kicsit, mert az angol szo egy tagito ertelmu szotari definicioval rendelkezik A Chemical valahogy “log a levegoben”, valahogy mindenfele kemiaval kapcsolatos dolgot jelenthet, vegyszert is, vegyuletet is. Az is lehet, hogy a szoveged trehany modon hasznalja. A magyar ezzel szemben szukito jellegu, tehat nagyon nehez magtalalni azt a szot magyarban, ami jelentheti a fuben levo meghatarozatlan nedvet (ami siman lehet ”chemical in the grass”, de nem lehet se vegyszer se vegyulet), meg a haztartasi sosavat, ami vegyszer, es angolul is lehet chemical. Szoval hol ezzel kell forditani, hol azzal.
“Vagyis, a "különböző kémiai módszerek" tudtommal nem csak a vegyipar által alkalmazott, ténylegesen ipari eljárásokat fedik le, hanem a természetes kémiai folyamatokat is, amik pl. növényekben, állatokban, bennünk (is) zajlanak.”
Fokuszalj arra a szora hogy LETREHOZOTT. Ez jelen esetben egyertelmuen mesterseges beavatkozast jelent, vagyis ember altal (valhogyan) letrehozott anyagrol van szo. A harkalyok meg a medvek meg a fak nem szoktak anyagokat letrehozni. (Letrejon bennuk keletkezik bennuk, stb, de nem hoznak letre.) A modszer is mesterseges eloallitast sejtet, termeszetes modszert nem hasznalnak a szarvasok, csak terneszetes folyamatok zajlanak bennuk. A noveny nem terszetes modszerek altal termel oxigent (plane nem letrehoz), hanem termeszetes folyamatok altal. Aprosagnak tunik, de…
“És ha a desztillált víz (tiszta H2O) is vegyszernek számít, holott ugye a vegyület definíciójának is megfelel.”
Mint mondtam, a ketto nem kizaro definicio. Egy Ferrari lehet egyszerre “AUTO” es “MUZEUMI TARGY”, amennyiben az auto egy muzeumban van. Annyi biztos, hogy auto, de ha betoljak a muzeumba, akkor muzeumi targy is. Ha meg kitoljak, akkor tovabbra is auto, de mar nem muzeumi targy. Probalj kevesbe gorcsos lenni, kulonosen ha forditasz. A viz egyszerre “VEGYULET” es ha beontik egy "Dest Water" feliratu uvegbe es eladja neked a Sigma-Aldrich, akkor VEGYSZER is. Ugyanigy a tiszta NaCl vagy a szenpor, vagy a fenol-kloroform-izoamil alkholol 24:23:1 aranyu kevereke, mely utobbi egy rogton harom vegyuletbol allo vegyszer.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!