Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Goldbach-sejtéssel kapcsolatos...

Goldbach-sejtéssel kapcsolatos becslés?

Figyelt kérdés

Adott egy nagy egész szám, n, pl. n=10^50, és egy intervallum-hossz, m, pl. m=10^5

Cél: az [n...n+m] intervallumban minden páros szám felírása p+q-ként. p nagy, q kis prím

Módszer: n körüli prímek keresése, és p+3, p+5, p+7, p+11,... bejelölése az intervallumban.

Várhatóan kb. mennyi (nagy)prímet, p-t kell keresni, hogy a teljes intervallumot lefedjük? (n és m függvényében)



2015. jún. 19. 22:38
 1/5 anonim ***** válasza:
Sajnálom, hogy 8 év alatt nem kaptál választ a kérdésre
2023. márc. 11. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

No, majd most !



A Goldbach-sejtés arra utal, hogy minden páros szám felírható két prím összegként. Az Ön által leírt problémában a cél az, hogy az [n...n+m] intervallumban minden páros számra találjunk olyan két prímet (p és q), amelyek összege a páros szám.


Az intervallumon belül a prímek száma nő, ahogy az intervallum hossza (m) nő, mivel az intervallumon belül van több lehetőség prímek megtalálására. Ugyanakkor a nagy prímek megtalálása egyre nehezebb és időigényesebb folyamat, ahogy a számok nőnek.


A pontosan megtalálható prímek számának becslése az intervallumon belül összetett feladat lehet, és a végeredmény nagyban függ a konkrét számoktól és az alkalmazott prímszámszitációs algoritmustól. A prímek számát a [n...n+m] intervallumban nehéz előre megmondani anélkül, hogy pontos számokat használnánk.


A Goldbach-sejtésnek nincs bizonyított határértéke, tehát a konkrét intervallumban található prímek számát meghatározni nem egyszerű feladat. Az intervallumon belüli prímek számát számítógépes prímszám-szitációs módszerekkel lehet megközelítőleg becsülni.


A konkrét számokra adott válaszhoz a legpontosabb és leggyorsabb eredmények eléréséhez számítógépes számításokra lehet szükség. Egy prímszámszitációs algoritmus használata segíthet megtalálni a [n...n+m] intervallumban található prímeket és megbecsülni, hogy hány páros számot lehet felírni két prím összegként az intervallumban.

2023. okt. 13. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Nesze semmi, fogd meg jól. :D
2023. okt. 13. 10:34
 4/5 anonim ***** válasza:

A feladat érdekében először is meg kell határozni, hogy az [n...n+m] intervallumon hány páros szám található. Az intervallum hossza m, és ha n páros, akkor minden n+k (ahol k páros pozitív egész szám) is páros. Tehát a páros számok száma m/2.


Az intervallumon minden páros számot egy nagy prímmel (p) és egy kis prímmel (q) kívánunk felírni. Az intervallumon belül lévő kis prímek számának becsléséhez használhatjuk a prímszámok eloszlásának szabályait. Az ismert prímszám-elmélet szerint a prímek eloszlása az intervallumban jó közelítéssel a ln(n) / n arányban található. Az érdeklődésünk az intervallumon belüli páros prímekre irányul.


Tehát a kis prímek számát az alábbiak szerint közelíthetjük meg:


Az intervallumon belüli páros prímek számát (q) kb. (m/2) / ln(n+m) aránynak tekinthetjük.

A feladat megoldásához tehát először számítsuk ki a páros számok számát, majd a kis prímek becslését az adott intervallumban. Aztán ezen kis prímek számát és a keresett nagy prímek számát vegyük figyelembe, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy az összes páros számot fel tudjuk-e írni p+q-ként.


Azért, hogy pontosabb becslést adjak, az adott konkrét értékekkel (n és m) pontosabb eredményeket kaphatunk.

2023. okt. 13. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Milyen marhaság ez az "intervallumon belüli páros prímek száma"?

Egyetlen páros prím van, a 2!

"adott konkrét értékekkel (n és m) pontosabb eredményeket kaphatunk."

Ott van: n=10^50, és m=10^5

Hiába no, a ChatGPT nem tud gondolkodni, csak egy keresőmotor. :C

2023. okt. 13. 11:59

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!