Mi az a fázis? (Fizika)
Az elektromos hálózat háromfázisú rendszer. Ugye váltakozó áramról van szó, tehát a generátor egy tekercsében a két kivezetés közötti feszültségkülönbség időbeli értéke egy szinusz hullámot ad ki. Egy háromfázisú generátorban három tekercs van. Lásd: [link] (bal oldalon egy egyfázisú, jobb oldalon egy háromfázisú rendszer látható).
A tekercsek csillagkapcsolásban vannak bekötve, tehát egy végük közös, és ezt leföldelik. Lásd: [link]
(bal oldal) (Itt fogyasztó van ábrázolva, de a generátor terekcsei is ugyanilyen elrendezésben vannak bekötve).
A közös pont a nulla. A három tekercs másik kivezetésén a nullához képest szinuszosan változik a feszültség, a három vezetéken viszont egymáshoz képest 120°-al eltolva. Lásd: [link]
Ez a három fázis. Egy sima lakásban általában ebből csak az egyik fázis van bekötve. De a fázist mint nevet innen kapta, hiszen valójában a generátorból négy vezeték jön ki, a három fázisvezeték a nullához képesti feszültsége ugyanolyan szinuszhullámot mutat időben csak éppen más fázisban „hullámzik” a feszültség.
Az az érzésem, hogy a kérdező most kifejezetten a hullámfüggvény fázisára gondol.
Na itt látható két azonos periódusú, amplitúdójú, de fázisban eltolt hullámfüggvény. A "fázis" szó tulajdonképpen a hullámfüggvény pozícióját takarja időben, tulajdonképpen önmagában így nem sok értelme van, csak két hullámfüggvény közt értelmezhető fáziseltolódás.
Persze elektrotechnika szkzsargonjában a "fázis" a váltóáramú vezetékpárból azt az oldalt is jelenti, ahol a váltakozó feszültség megjelenik, a másik szál a "nulla". És természetesen a fizikában váltóáramú áramkörökben a fenti fáziseltolódás értelemzés is fontos.
A fázis a fizikában általában egy periodikus jelenség perióduson belüli aktuális helyzetét jelenti. Szinuszos változású jelenségnél a szinuszfüggvénynek egy egységsugarú kör sugarából való vetületi származtatása miatt a fázist szokták a középponti szöggel is jelölni, amely radiánban mérve nulla és 2*pi között változhat. (Illetve tulajdonképpen tetszőleges lehet, de 2*pi szerint periodikus.)
Valamint szokták még fázis névvel illetni (főleg elektrotechnikában, mérnöki tudományokban) valamilyen hullám kiinduló állapotát, amely nem feltétlenül azonos azzal, ahonnan a periódust számítjuk. Ekkor tehát nem a teljes argumentumot jelenti a fázis, hanem csak egy részét, a nulla időpontbeli értékét, azaz pl. szinuszos hullám esetén ha
sin(omega*t) helyett a sin(omega*t+fi)
van, akkor fi a fázis. (Az első értelmezés szerint viszont adott t időpillanatban az omega*t+fi a fázis, azaz a hullám aktuális állapota.)
Igen, a hullámfüggvényekre gondoltam.
Köszönöm a kimerítő válaszokat!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!