Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fém ion színe adja a savmara...

A fém ion színe adja a savmaradékkal alkotott só színét?

Figyelt kérdés
2015. ápr. 18. 12:49
 1/1 sadam87 ***** válasza:

Valóban a fémionokhoz köthető a szín, de ennyire általában nem egyszerű a helyzet. A fémionok többsége nem színes (nincs elnyelése a látható fényben). Ugyanakkor a sókban, sóoldatokban a legtöbb fémion (elsősorban az átmeneti fémek ionjai) nem önmagukban, hanem más molekulákkal, ionokkal komplexet alkotva helyezkednek el.

A legegyszerűbb példa a réz-szulfát. A réz-szulfát oldat, illetve ha kikristályosítjuk, maga a só is kék színű. Ez azonban nem magában a réz(II)ionnak a színe. A rézion az oldatban a vízmolekulákkal réz(II)-hexaakvakomplexet képez. A kristályos réz-szulfátban is ilyen komplexet képez, azaz a kristályos réz-szulfát is tartalmaz (megkötött) vizet. Ezt úgy lehet bebizonyítani, hogy ha kihevítjük a kristályokat, kifehérednek (mivel eltávozik belőlük a víz). Ha a kifehéredett kristályokhoz vizet adunk, újra megkékülnek.

Egy oldat színét az is befolyásolja, milyen ligandumok kapcsolódnak a fémionhoz. Ha réz-szulfát oldathoz ammóniát adunk, akkor az addigi világoskék szín helyett mélykék színű oldatot kapunk, mivel ekkor a rézionok az ammónia molekulákkal képeznek komplexet. Más fémionok esetében még jelentősebb lehet a változás.

[link]

[link]

2015. ápr. 19. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!