Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A matematikusok, biológusok,...

A matematikusok, biológusok, etológusok nagy része nem olvas szépirodalmat, verseket mondván túl elvont? Nem lehet az, hogy minden összefügg egy nagy rendszerben?

Figyelt kérdés
A filozófia szerintem például az a tudomány, aminek sok köze van a természettudományokhoz, sőt ide lehetne sorolni a nyelvészetet is.
2015. ápr. 9. 23:11
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
61%

Mi a biológus szakon rendszeresen tartottunk teaházban versfelolvasó estet. Vajon hány bölcsész tartott tudományos estet? Lehet úgy képzeled (mert így a megnyugtató neked), hogy a természettudósok szakbarbárok, de inkább az a helyzet, hogy a bölcsészek azok, akiknek fogaluk sincs a "másik oldalról", mert nem hajlandóak a fejüket kihúzni a saját magasságos seggükből.


Személy szerint amúgy színjátszom és írok is, illetve elég sokat olvasok. Pedig biológus vagyok. Orvos feleségemmel kb havonta megyünk színházba. Nos?

2015. ápr. 9. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

Matematikus vagyok, imádom a novellákat (kedvencem Isaac Asimov), szeretem a szép verseket, csodálom azokat akik ilyeneket tudnak írni, vannak versek amik egyszerűen zseniálisak. Rendszeresen olvasok társadalom tudomány területen született tanulmányokat. A filozófiáról meg annyit, hogy nem csak köze van hozzá, hanem a matematikai alapjai lényegében filozófikus gondolatok (van az a szint, ahol csak filozófiai szinten lehet róla beszélni), ezért foglalkoztat a filozófia is eléggé. (pl a számok jelentése pusztán filozófiai kérdés, matematikai szempontból csak a tulajdonságai fontosak). Szeretem az arról szóló filozófiai elméleteket is, amik azt fejtegetik, hogy mennyire van szükségünk tudományokra. Illetve tudományossággal kapcsolatos filozófiai elméleteket. Mivel tudósként érdekes érzés, hogy akármennyire is pontosságra törekszik pl a matematika, jelenleg nem született még oylan definíció, ami pontosan megmondaná mi is az a tudomány. Egyenlőre a legpontosabb definíciója az, hogy tudománynak nevezzük azokat az elméleteket, amik tudományos körökben széles körben elfogadottak.


Attól, hogy valaki tudományokkal foglalkozik, még lehet érdeklődő, még tarthat szépnek egy verset vagy egy írást :D

Pl építész mérnök sem csak házakkal foglalkozik, hanem van mellette élete :D

2015. ápr. 10. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
40%

Kedves #1-es, nem értem ezt a kirohanást a bölcsészek ellen. Mindenesetre én örülök, hogy szoktál olvasni és írni és színházba is jársz, bárcsak minél több ember tenne ilyeneket! A felolvasóest is követendő példa lehetne.


Azt viszont érdemes itt látni, hogy az irodalmi műélvezet az különbözik az irodalomtudomány művelésétől. Az irodalmi művek ugyanis művészeti alkotások, és mint ilyenek természetesen azért vannak, hogy minden ember élvezhesse őket. Szép is lenne, ha csak egyetemeken olvasnának magyar szakosok szövegeket! Ugyanúgy, ahogy a festészet, a zene, az irodalom is azért van, hogy minél több emberhez eljusson, ezért az a jó, ha minél több ember olvas.


Viszont mint mondtam, az irodalomtudomány az más tészta, azt egy átlagembertől nem kell elvárni, hogy tudja mi az a dekonstrukcionista irodalmi diskurzus. Elég, ha csak a magyar szakon tanulnak erről azok, akiket érdekel!


A tudományok között pedig van átjárás szerintem. Mondok is egy példát erre. A nyelvészetben a generatív grammatikát egy Chomszky nevű tudós hozta létre (a nyelvtudományban ő szinte olyan jelentőségű név mint Einstein a fizikában; teljesen meghatározta a 20. századi nyelvelméleteket). Chomszky matematikus volt!


Azt akarom ezzel mondani, hogy módszerek tekintetében a tudományok igenis lesnek el egymástól dolgokat, fogásokat, és ezt a saját területeik vizsgálódásaikban alkalmazzák is. Pl. Chomszky matematikai módszerek felhasználásával forradalmasította a nyelvészetet. De a nyelvészetben is vannak irányzatok, amik az irodalomtudományra hatottak, sőt, a történettudományra is (pl. strukturalizmus). És még mondhatnék jó sok példákat ezekre.


Nem egymás ellenségeinek kell lenni, hanem tanulni kell egymástól, nyitott szemmel kell járni és elfogadni a másikat. Történelem-magyar szakosként engem pl. a csillagászat nagyon érdekel, amatőr csillagász vagyok.

2015. ápr. 10. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 Vree ***** válasza:
78%

Ez most miféle marhaság már megint?


Remélem a kérd. nem azt akarja magának bemagyarázni, hogy a természettudós az egy ilyen érzelemmentes robot, laborban elzárva a világtól ül naphosszat, blablabla.


A természettudós az éppen olyan ember, mint te. Miért ne olvasna irodalmat ugyanúgy?

2015. ápr. 10. 04:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
84%
Meglepő feltételezés, hogy a matematikusok túl elvontnak tartanának bármit is. :D Gyanúm szerint nem láttál még sok matematikát.
2015. ápr. 10. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
39%
Szerintem a kérdező az informatikusokra gondolt
2015. ápr. 10. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
0%
#3 Szalmababbal bokszolsz. A kerdezo nem azt kerdezte, hogy az termeszettudosok miert nem olvasnak irodalmi szaklapokat, hanem hogy miert nem olvasnak verseket.
2015. ápr. 10. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

#6, miért, az informatikusok nagy része nem olvas szépirodalmat, verseket mondván túl elvont?

G.

2015. ápr. 10. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
Az osztályomból nem igazán ismerek olyat aki verseket olvas. Könyveket én szoktam, mások is szerintem(bár nem szépirodalmat olvasok)
2015. ápr. 10. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
24%

"Személy szerint amúgy színjátszom és írok is, illetve elég sokat olvasok. Pedig biológus vagyok. Orvos feleségemmel kb havonta megyünk színházba. Nos?"

Hát te meg milyen természettudós vagy? Az a tény, hogy te éppen sokat jársz szinházba és felolvasó esteket szervezel, semennyire sem releváns, atekintetben, hogy a biológusok ÁLTALÁBAN szoktak-e ilyesmit csinálni. Persze tévedhet a kérdező, de személyes példát felhozni érvként egy átlagra vontkozó kérdésben ősi oltáskritikus szokás.

2015. ápr. 10. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!