Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Telihold vs Holdfogyatkozás?

Telihold vs Holdfogyatkozás?

Figyelt kérdés
Mi a különbség a kettő között? Mindkettőnek az a lényege, hogy a Föld van a Nap és a Hold között, nem ?
2015. ápr. 6. 18:13
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Teliholdnál a Hold olyan pozícióban van, hogy ha azt az ekliptikára vetítjük, akkor a Nap, Föld, Hold egy vonalba kerül. Tehát valójában az ideális szembenállás pozíciója felett vagy alatt van. Holdfogyatkozásnál viszont nem kell levetíteni, mert valóban szemben áll a Nappal.
2015. ápr. 6. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Rá is kerestem pontosan:

"szembenállás (oppozíció) [протистояння]: valamely bolygó és a Nap rektaszcenziójának 12 h-s különbsége. Ilyenkor a Nap, a Föld és az adott bolygó közel egy egyenes mentén helyezkednek el, középen a Földdel. Csak a külső bolygók kerülhetnek szembenállásba."

[link]


Tehát a szembenállást (pl. telihold) a rektaszcenzió alapján határozzuk meg, a deklináció lehet nullától különböző.

2015. ápr. 6. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Ne lődözzünk olyan fegyverrel, amit nem ismerünk.

A teleholdkor Nap Föld Hold sorrend van, a nap megvilágítja a teljes holdfelületet, és mi (ebből a pozícióból) pontosan e megvilágított részt látjuk. Később a föld kimozdul ezen egyenesből, ekkor a nap-föld-hold háromszöget alkot, és mi a hold megvilágított részének csak egy részét látjuk, a többi rész (amit még elvileg látunk) napárnyékban van.

Holdfogyatkozáskor a sorrend ugyanez, csak ekkor a föld árnyéka rávetődik a holdra. Ha pontos az egy egyenesbe esés, akkor teljes holdfogyatkozás lesz (amíg a földárnyékban van a hold), ha az árnyék csak részben vetődik a holdra, akkor a fogyatkozás részleges.

2015. ápr. 6. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

"Holdfogyatkozáskor a sorrend ugyanez, csak ekkor a föld árnyéka rávetődik a holdra."


Pont ez lett volna a lényeg, hogy holdtöltekor miért nem, de ezt meg pont elfelejtetted leírni. :))

2015. ápr. 6. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Nézzünk egy primitív példát (egyesek kedvéért). Mondjuk tegyél le az asztalra egy radírt, és tőle jobbra kicsit távolabb másik kettőt, de az utolsót mondjuk egy könyvre tedd úgy, hogy ha felülről nézed őket, akkor egy egyenesbe essenek. A baloldali lesz a Nap, a középső a Föld, a jobboldali a könyvön meg a Hold.


Mivel felülről nézve egy egyenesben vannak, azt mondhatjuk, hogy a Hold a lehető legjobban szemben áll a Nappal. Ilyenkor teliholdat látunk. Ez a leggyakoribb eset, csak különböző magasságú könyvek vannak a radír alatt, sőt az asztallap alatt is lehet akár a Hold.


Ha a könyvet kiveszed az utolsó alól, akkor is szemben áll a Nappal, csak most "oldalról" nézve is egy egyenesbe kerülnek, tehát a Hold a Föld árnyékkúpjába kerül. Ilyenkor van Holdfogyatkozás.

2015. ápr. 6. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
Másképp fogalmazok: "Sima" teliholdkor a Hold a Föld árnyékkúpja (árnyéka) alatt vagy felett halad el, ahhoz a legközelebb. Holdfogyatkozáskor meg érinti az árnyékkúpot (részleges fogyatkozás), vagy teljesen bele is "merülhet" (teljes fogyatkozás).
2015. ápr. 6. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 TappancsMancs ***** válasza:

A sorrend is változik. Inkább egy kép róla és egyből érthető.


[link]


[link]


A kettő egyenes vonala közötti fő különbség, hogy a Fullmoon (Telihold) nyilván kiesik, eltér a Föld árnyékából és ezért tud a Nap fénye ráesni.


(A Föld-Hold távolságok méretarányai nem pontosak a képeken, csak a kisebb méretű illusztráció miatt ábrázolták ilyen közel egymáshoz.)

2015. ápr. 6. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 TappancsMancs ***** válasza:

Van itt animáció is tutis. :) A pontos menete látszik a képekből, de a fő különbség az volna, hogy nincs szó a Föld árnyékkúpjáról semelyik Holdfázisnál sem. Végig a Hold önárnyéka játszik szerepet, (Föld vetett árnyéka nem kell hozzá).


https://www.youtube.com/watch?v=LHD4Pk0D8_g

2015. ápr. 6. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

"Ne lődözzünk olyan fegyverrel, amit nem ismerünk."

Hmm

2015. ápr. 6. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 Wadmalac ***** válasza:

Hirtelen átolvasva ezt így leírva nem láttam sehol (talán túl gyorsan futottam át), ezért bátorkodom leírni:

A Hold Föld körüli keringési síkja nem esik teljesen egybe a Föld Nap körüli keringési síkjával.

A Föld csak akkor vet árnyékot a Holdra, amikor a Hold pont azon a ponton van A Nap-Föld-Hold sor végén, amikor, ahol a keringési pályasíkja éppen metszi a Föld keringési pályasíkját. Szóval tényleg vonalban van a három égitest. Minden más esetben van egy kicsi szögeltérés, és ez ahhoz kevés, hogy a Holdat ne lássuk teljesen telinek, de ahhoz elég, hogy a Föld árnyéka ne essen a Holdra.

2015. ápr. 7. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!