Kémia! Tudnátok segíteni egy feladatban? (pH, titrálás)
Nem az egész megoldásra vagyok kíváncsi, hanem csak a titrálás lényegére és funkciójára az ilyen típusú feladatok megoldásánál. :) Mert amúgy a pH-sakat meg tudom oldani.
(Egyébként ez a feladat a Villányi ötösöm leszből van, 633 B)
5 dm^3 1,00 pH-jú sósavra van szükség. Rendelkezésünkre áll 2000 cm^3 ismeretlen koncentrációjú sósav. Enek pontos koncentrációját úgy határozzuk emg, hogy 10 cm^3-éből 100 cm^3 törzsoldatot készítünk, majd a törzsoldat 10-10 cm^3-ét 0,098 mol/dm^3 koncentrációjú NaOH-oldattal titráljuk: az átlagfogyás 7,85 cm^3. Számítsuk ki és írjuk le, hogyan készítsük el a szükséges oldatot.
Ennek a feladatnak az a lényege, hogy van egy ismeretlen összetételű sósavoldat. Ha tudnánk a koncentrációját, akkor ki tudnánk számolni hogy mennyit kell belőle kivenni és felhígítani vízzel, ahhoz, hogy 5 dm3 egyes pH-jú oldatot kapjak. De mivel az alap sósavoldat koncentrációja nem ismert, ezért ezt méréssel meg kell határozni. Az eljárás neve a titrálás. Kiveszünk egy kis részletet a meghatározandó oldatból és tízszeresére hígítjuk, így koncentrációja is tizedelődik. Ezután addig adagolunk hozzá lúgot, amíg semleges nem lesz az oldat. Na most ha veszünk egy ismert koncentrációjú NaOH oldatot és azt addig csepegtetjük a sósavba amíg semleges nem lesz, akkor ki tudjuk számolni hogy mennyi sósav volt az oldatban. Ehhez persze tudnunk kell mikor lett semleges, ezért indikátort használunk (olyan anyag aminek színe függ a pH-tól. Például a fenolftalein lúgos közegben lila, savasan színtelen. Ha ezt beletesszük az oldatba és az elkezd lilulni, akkor onnan tudom hogy elfogyott a sósav az oldatból. Ekkor abbahagyom a NaOH adagolást és megnézem mennyit csepegtettem bele, azaz leolvasom a fogyását a bürettáról). Tehát ha a NaOH volt 0,098 mol/dm3-es és 7,85 cm3 fogyott belőle, akkor ebből megvan hogy az hány mol NaOH. Mivel semlegességig titráltuk, ez egyben azt jelenti hogy sósavból is ugyanennyi mol volt abban a 10 cm3-ben amit megtitráltunk. De ne felejtsük hogy az eredeti oldatot tízszeresére hígítottuk tehát abban tízszer ennyi sósav volt. Így kiszámoltuk annak koncentrációját.
Tehát összefoglalva: a titrálással itt azt határozzuk meg, mennyi HCl van a sósavoldatban. Ez az infó azért kell, mert enélkül nem tudjuk mennyit vegyünk belőle és mennyi vízzel hígítsuk ahhoz hogy 5 dm3 1-es pH-jú savat kapjunk belőle. Ezért a koncentrációt titrálással meghatároztuk, így feladat számíthatóvá vált.
Köszönöm a választ! :)
Sajnos nem sikerült jól megoldanom, de majd még egyszer átrágom magam rajta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!