Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Diabetes (cukorbetegség)...

Diabetes (cukorbetegség) esetekor hiányzik az inzulin. Ez hogyan hat ki a szervezet anyagcsere folyamataira?

Figyelt kérdés
2015. jan. 27. 23:19
 1/7 anonim ***** válasza:
Az inzulin egy enzimfehérje, ami "engedélyt" ad a sejtnek a glükóz endocitózisára. Ha nincs glükóz nincs glikogén nem működik a citrátkör nincs ATP-> meghalsz.
2015. jan. 27. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Egyébként a cukorbetegség ne jelenti azt, hogy hiányzik a glükóz. 2-es típusúaknál például van, csak a sejtek rezisztensek már rá egy szinten túl. Édes illatú vizelet ezért gyanús tényező, mert a vér tele van eresztve glükózzal, de nincs ami felszívja.

1-es típusú cukorbetegeknél a hasnyálmirigy termelése elégtelen, de nem 0, mert akinél ilyen lenne az meg sem születne, valószínűleg a hasnyálmirigy kialakulását követően gyorsan el is vetélne.

2015. jan. 27. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

"ne jelenti azt, hogy hiányzik a glükóz."

inzulin

2015. jan. 27. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Attól függ, hogy teljes inzulinhiány van (1-es típus), vagy valamennyi még azért van (2-es típus - legalábbis az elején).


Ha teljesen hiányzik:

Csökken a sejtek glükózfelvétele, így a vérben magas lesz a vércukorszint (hyperglikémia). Ehhez hozzájárul az is, hogy a sejteken belüli glükózhiány miatt fokozódik a májban és az izomban a glükóz előállítása, ami tovább emeli a vércukorszintet.

Emellett a szervezet nem tud elegendő energiát előállítani, így elkezdi a zsírsavakat lebontani, ami ketontestek felszaporodását eredményezi.

A magas vércukorszint miatt a cukor a vizeletben is megjelenik (mivel a vese csak bizonyos szint alatt tudja a cukrot teljesen visszaszívni), a cukor pedig vizet, azzal együtt pedig elektrolitok is visz magával (ún. ozmotikus diuresis). Ennek hatására az ember vizet veszít (dehidrálódik, kiszárad), emellett pedig Na- és K-hiánya is lesz, ami kómához és halálhoz vezet, ahogy a kiszáradás is.

A kiszáradást fokozza az is, hogy a sejteken kívüli tér ozmolaritása megnő a magas cukorszint miatt, így a víz a sejtek felől a sejteken kívüli térbe áramlik.

A fokozódó zsírsavlebontás és ketontest felszaporodás miatt a vér pH-ja savasabbá válik (acidosis), ami megint csak kómához és halálhoz vezet.

Ehhez hozzájárul az is, hogy a kiszáradás miatt a vese véráramlása is csökken, így csökken a funkciója is, kevésbé tudja eltávolítani a savas metabolitokat, ami megint csak fokozza az acidosist.

Ráadásul az acidosis miatt az ember elkezd hyperventilálni (szaporábban veszi a levegőt), így a tüdőn keresztül még több vizet veszít, tehát fokozódik a dehidráció.

Az acidosis emellett hányáshoz vezet, ami megint csak a kiszáradást fokozza.


Így végső soron, ha nem kezelik a beteget, akkor meghal.


A 2-es típusúnál is hasonló a helyzet, csak ott nincs teljes inzulinhiány, nem fokozódik olyan mértékben a zsírsavlebontás, de a többi nagyjából hasonló.

2015. jan. 28. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 sadam87 ***** válasza:

A 4. válaszoló jól leírta a tünetek kialakulását, és azoknak az okát (bár a májban a glikogénbontás azért fokozódik, mert nincs inzulin (az I. típusnál) és ezért nem érvényesül a gátló hatása a glükagon termelésre, ami a glikogénbontást fokozza).

Viszont a II. típus kialakulásával kapcsolatban téved, ezzel kapcsolatban a második válaszolónak van igaza. A kettes típus (általában) a helytelen életmód, túlzott cukorbevitel miatt alakul ki, emiatt tartósan magas lesz az inzulinszint, amire sejtek egy idő után rezisztensé válnak. A II. típusú cukorbetegségben szenvedőknél van a vérben inzulin, akár magasabb is lehet a szintje, mint a normál érték. Ugyanezért nem lehet a II. típust inzulinnal kezelni.

Bár az inzulin tényleg nagyon fontos (és az I. típus inzulin kezelés nélkül nagyon veszélyes), mivel általában csak születés után alakul ki, lehetnek olyan emberek, akikben egyáltalán nem termelődik inzulin.


[Bár valószínűleg úgysem befolyásolja a kérdezőt, nem tudom megállni, hogy az első választ ki ne javítsam.

1. Az inzulin nem enzim, hanem hormon hatású fehérje

2. A sejtek nem endocitózissal veszik fel a glükózt.

3. A glikogén nem szükséges (közvetlenül) a biológiai oxidációhoz.

4. A citrátkör működéséhez szükséges acetil-CoA nem csak glükóz, hanem zsírok és fehérjék (valamint más szerves molekulák) bomlásából is származhat.]

2015. jan. 28. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

"A kettes típus (általában) a helytelen életmód, túlzott cukorbevitel miatt alakul ki, emiatt tartósan magas lesz az inzulinszint, amire sejtek egy idő után rezisztensé válnak. A II. típusú cukorbetegségben szenvedőknél van a vérben inzulin, akár magasabb is lehet a szintje, mint a normál érték. Ugyanezért nem lehet a II. típust inzulinnal kezelni. "


Mondtam én bárhol olyat, ami ezt cáfolja?

Egyébként a kettes típusú diabetesnek is van olyan stádiuma, mikor már inzulin kell. Ugyanis a pancreas ki tud merülni egy idő után.

2015. jan. 28. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 sadam87 ***** válasza:

"Mondtam én bárhol olyat, ami ezt cáfolja?"

Az alábbira vonatkozott, amit mondtam.

"A 2-es típusúnál is hasonló a helyzet, csak ott nincs teljes inzulinhiány..."

Általában nincs inzulinhiány, a betegség kezdeti szakaszában biztos nem (nem ez az oka).

"Egyébként a kettes típusú diabetesnek is van olyan stádiuma, mikor már inzulin kell."

Jogos, ez tényleg így van.

2015. jan. 28. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!