Hogyan lehetne fateromnak a legegyszerűbben elmagyarázni, hogy honnan tudják a tudósok, hogy az égitestek milyen messze vannak? Többi lent
Erről kezdtem el beszélgetni vele és vita lett a vége. Nem hiszi el, hogy ezt látják és, hogy egy ilyen "kicsi" valami kárt tudna okozni a Földön. Azt mondta, hogy egy ekkora kő egy kb 10 km hosszúságú krátert csinálna és ennyi.
Na igen, aki nincs otthon a fizikában, annak a földi körülményekhez képest szokatlan jelenségek felfogása problémát okozhat.
Itt ugye a legnagyobb probléma a sebessége. Ez nem csak olyan sebességgel (és ettől fogva lendülettel) ütközne a Földnek, mint ha 10 méterről a felszín felett leejtenénk.
De csak egy példa: vegyél két puskagolyót, egy puskát, valamint egy falemezt! Az egyik puskagolyót lődd ki a falemezre! A lemez vastagságától és a puska fajtájától függően akár át is lyukaszthatja a falemezt, nem kis roncsolást hagyva maga után.
A másik puskagolyót meg kézzel hajítsd hozzá a falemezhez! Hacsak nem te vagy Chuck Norris, ez a második puskagolyó semmiféle kárt nem fog a fában okozni. Pedig ugyanolyan a két test, ugyanakkora tömegű, csak épp a sebessége volt más. (Rögtön tegyük hozzá, hogy egy aszteroida jóval nagyobb sebességgel halad, mint egy puskagolyó.)
Azt sem nehéz szemléltetni, hogy a sebesség növekedésével hogy növekszik a pusztító erő. Vegyél egy nagyobb fémgolyót, vagy bármilyen tömörebb tárgyat, és 10 centi magasról ejtsd bele homokba. Aztán ejtsd le 1 méter magasról. Végül pedig amilyen erővel csak tudod, hajítsd bele a homokba! Meg lehet figyelni, hogy melyik módszerrel mekkora nyomot volt képes hagyni a fémgolyó. Ha jó erősen hajítottad bele, magánál nagyobb méretű területen végzett pusztítást. És ez csak egy szimpla vasgolyó, meg a te fizikai erőd.
Egyébként meg nem hit kérdése. Ha érdekli (garantáltan nem fogja), számtalan helyen utána lehet olvasni, meg számtalan ismeretterjesztő film is készült róla, hogy hogy állapítják meg egy objektum méretét és sebességét a kutatók.
A Naprendszerben radarral, vagy lézerrel meg lehet mérni az objektumok távolságát, akár méteres pontossággal, a sebességet szintén, mert két mérést végeznek és a közte eltelt időből kiszámítható az aszteroida sebessége.
Csillagászati mérésekről:
Az aszteroida rombolóerejét nagyban növeli hogy a Föld légkörébe hatolva egy izzó léghullám keletkezik, amely nagy méretű és nagy lendületű objektum esetén rengeteg nukleáris robbanás erejével hat, egy több ezer fokos lökőhullám terjed nagy sebességgel minden irányba, mindent felégetve.
Mivel a teljes légrétegre vonatkozik ez, akár meg is kerülheti a Földet és elpusztíthatja az életet, ezen felül még ott van a becsapódás ereje is.
Feltehetően a faterodnak nem tudod elmagyarázni sok okból. A legfontosabb közülük, hogy csak a szemének hisz. Ezért jó az első válasz. Akkor lesz különösen hatásos, ha vele csináltatod, lehetőleg szélsőséges körülmények között. (homokba kavics közelről és a háztetőről). Aztán mondd el neki, hogy a puskagolyó kicsit gyorsabb, az aszteroida meg még annál is gyorsabb. Honnan tudod? Kérdezd meg tőle, mennyi idő alatt ér a sarki kocsmába. Na és ha fut? És Budapestről Záhonyba? És a holdra? És az aszteroida attól kicsit messzebbről érkezett. Úgy hogy igyekeznie kellett.
Egyet ne tegyél. A pályaszámítást, gravitációt, gyorsulást véletlenül se említsd.
Hagyd a fenébe, ha eddig sem hitte, ezután sem fogja!
Az enyém azt nem hitte el, hogy lefotózták már a Hold sötét oldalát...
Még azt is megemlítheted, hogy egy ilyen eseménynek következményei is vannak, nevezetesen, hogy a korom, az égéstermékek, a mikroszkopikus szemcsék feljutnak egészen a legmagasabb légrétegekig, ahol sokáig lebegnek és erősen megszűrik a napfényt, ami által később erősen lehűl a Föld felszíne és a már széles körben ismert 'nukleáris tél' - hez hasonlóan globális lehűlést okozhat.
Ilyen esetben még az is megfagy, ami a tűzözönt túléli.
Ha tengerbe történik a becsapódás, akkor garantált a hatalmas szökőár és az is sok helyen tarolhat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!