Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért kell oxigén a kemotrófiá...

Miért kell oxigén a kemotrófiához/-szintézishez?

Figyelt kérdés

Pl, nitrifikáló baktériumok esetében, ezek felépítő folyamatok, kívülről tudom a nitrifikáció egyenletét(NADP+-vel és ADP+P vel együtt) is, de abban sehol sem szerepel oxigén.

EGyik feladatban az volt a kérdés, hogy milyen abiotikus tényező kell ahhoz, hogy legyen nitrifikáció, én ezt válaszoltam: légköri nitrogén(N2), nem lett jó, mert oxigén.


2015. jan. 20. 17:35
 1/9 anonim ***** válasza:
Ez engem is érdekel, tessék válaszolni.
2015. jan. 20. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 sadam87 ***** válasza:

A nitrifikáció kifejezetten aerob folyamat, tehát oxigén jelenlétében megy végbe. Azt nem tudom, melyik egyenletét ismered, mivel a folyamat több lépésből áll (még csak nem is egy baktérium alakítja az ammóniát nitráttá). A második lépés egyenletét úgy is fel lehet írni, hogy vízből nyeri az oxigént (tetszik érteni) a nitrit oxidációhoz a baktérium, de a magyar linkben található ábra alapján a képződő hidrogénionokat aztán oxigénnel reagáltatja, az így felszabaduló energiával alakítva ki a proton koncentráció grádienst, tehát összességében kell a folyamathoz az oxigén.

Elemi nitrogén biztos nem kell (közvetlenül) a nitrifikációhoz, mivel ammóniát (illetve nitritet) tudnak oxidálni.

[link]

[link]

[link]

2015. jan. 20. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 sadam87 ***** válasza:
Bocs, az eredeti kérdésre a válasz kimaradt: a kemotrófiához, illetve a kemoszintézishez nem feltétlenül kell oxigén, csak bizonyos típusaihoz (például a nitrifikációhoz). De például a denitrifikálók, bár szintén kemoautotrófok, anaerobok.
2015. jan. 20. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Ez az egyenlet: NH4+(mert ionról volt szó a feladatban)---->NO2-(közben NADP redukálódik, és Adp+p-->ATP) ugye nitrit, majd ebből: NO2--->NO3-(NADP redukálódik és ATP lesz ugyanúgy), valami ilyesmi, vagyis, pontosan ez... ha jól emlékszem
2015. jan. 20. 20:38
 5/9 A kérdező kommentje:
az elemi nitrogén közvetlenül nem kell, tudom, én előre gondolkodtam a feladatban, hisz az ammónia is elemi nitrogénből lett(nitrogénkö9tő baktériumok), szóval így gondolkodtam, de ugye ez nem jó
2015. jan. 20. 20:41
 6/9 sadam87 ***** válasza:

Az általad felírt egyenletek messze nem teljesek (például hová lesznek az ammóniának a hidrogénjei, honnan lesz a nitritnek, nitrátnak oxigénje), a teljes egyenletek a linkekben megtalálhatóak, onnan látszik, hogy igencsak szükség van a folyamathoz oxigénre.

Ammónia származhat az elpusztult élőlények lebomlásából is például, de az igaz, hogy a bioszféra alapvető nitrogénforrása a légköri nitrogén. Azonban erre közvetlenül a nitrifikálóknak (ahogy írtad is) nincs szükségük.

2015. jan. 20. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
az ammónia hidrogénjei a NADP-re kerülnek
2015. jan. 20. 23:17
 8/9 A kérdező kommentje:

és gondolom a koncentráció különbség miatt, az ATP-szintáz, 1 proton átengedésével szintetizál ATP-t

a fotoszíntézisnél így van a könyvben, kemoszíntézisnél csak egyenlet és kevéske szöveg.

2015. jan. 20. 23:20
 9/9 sadam87 ***** válasza:

"az ammónia hidrogénjei a NADP-re kerülnek"

Ez végső soron valóban igaz, de nem szerepelnek az egyenletben. Mellesleg az ammónia saját jószántából nem fogja a hidrogénjeit leadni. A töltések sem jönnek ki.

"és gondolom a koncentráció különbség miatt, az ATP-szintáz, 1 proton átengedésével szintetizál ATP-t "

Egy ATP szintéziséhez legalább három protont kell átengedni, de a folyamat alapja tényleg ugyanaz, mint a fotoszintézis esetében.

Az viszont továbbra sem értelmezhető a tankönyvi egyenletből, hogy honnan lesz az oxigén, éppen azért, mert nem teljes. De középiskolás szinten nem is kell ennél mélyebben tudni. Ha mégis érdekel, továbbra is ajánlanám figyelmedbe a fenti linkeket.

2015. jan. 21. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!