Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az emberiség elérte már a...

Az emberiség elérte már a magma réteget? A föld kérgén sikerült már túljutni?

Figyelt kérdés
NEM VAGYOK SZAKEMBER VAGY PROFESSZOR! Nem értek hozzá szóval kérlek ne ezzel kezdjétek. Szimplán érdekel hogy milyen lehet ott, vagy hogy járt-e már ott ember.

2015. jan. 11. 20:21
 1/9 anonim ***** válasza:
Nem, s nem is fog egyhamar. Viszont a magma réteg elér minket egy-két vulkánkitörés alkalmával.
2015. jan. 11. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Az-az nem értük el.
2015. jan. 11. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim válasza:
A legmélyebb fúrás 12261 m a Kola-fsz-en. Ennél lentebb nem tudtak fúrni, mert annyira kemény már a réteg. 10 km-ig viszonylag könnyű és gyors fúrni, utána viszont szinte lehetetlen, évekbe telik tovább haladni akár egy keveset is.
2015. jan. 11. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Oh, nem tudtam hogy a réteg keménysége miatt lehetetlen lejutni, de végül is logikus, bár az is durva hogy 13 km fúrás valakinek sikerült.
2015. jan. 12. 10:54
 5/9 A kérdező kommentje:
*csak 12
2015. jan. 12. 10:55
 6/9 anonim ***** válasza:

A földkéreg átlagosan 40-70 km vastag (jellemzően az óceánok fenekén vékonyabb). De van olyan hely is a Földön, ahol a mai napig szó szerint néhány méternyire van a magmaréteg a földfelszíntől. Ilyen helyen lehetséges lefúrni a magmarétegig.


A Föld középpontja felé haladva kb. 100 méterenként nő 3 fokkal a hőmérséklet. 10 méteres mélységben már eléggé állandó hőmérséklet uralkodik, kb. 16-18 fok. Egy kilométerre a föld felszíne alatt már 50 fok körül van, 10 kilométeren már 300 fok a hőmérséklet. Ez, és a fúrás közbeni súrlódás irgalmatlanul felhevíti a fúrófejet, ami ettől meglágyul és könnyen használhatatlanná válik.


Ezen túlmenően a bolygó anyaga ilyen méreteknél már kvázi folyékonynak tekinthető (nagy viszkozitású folyadékként viselkedik). Az alsóbb rétegek a felszínhez képest lassanként elmozdulnak, és minél lejjebb mégy, annál gyorsabb ez az elmozdulás a felszínhez képest. Így aztán a fúrt lyuknak a felszíni vége lassacskán elvándorol az alsó végéhez képest, ami meggátolja a további fúrásokat, mert könnyen elgörbül, eltörik, elpattan a fúrószár. Ezért sem nagyon tudnak egyelőre ennél a 10-12 kilométeres mélységnél lejjebb fúrni.


Korábbi válaszoló írta, hogy mélyen nagy a talaj keménysége. Nem is a keménysége a probléma, hanem az, hogy lefelé haladva egyre vastagabb a felettünk lévő földkéreg vastagsága, egyre nagyobb súly nehezedik ránk, vagyis egyre nagyobb a nyomás, és az egyre nagyobb nyomás egyre jobban összepréseli a földkéreg anyagát. Ez egyre sűrűbb, tömörebb lesz, amiben egyre nehezebb a további fúrás. Kicsit ahhoz tudnám hasonlítani a dolgot, mint amikor parafába, fenyőfába vagy akác/tölgyfába kell lukat fúrni. A parafába jószerével forgatás nélkül is bele lehet nyomni a fúrószárat, a fenyőbe már forgatni is kell, de még viszonylag könnyen megy, az akácba vagy a tölgyfába viszont már komolyan neki kell dőlni a fúrónak, hogy lukat tudj fúrni bele.

2015. jan. 12. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Oh, köszönöm a részleteket :) A magmaréteget egy éles határnak gondoltam, és közel sem gondoltam ennyi akadályozó tényezőre. De ahol nincs messze a kéreg alja, ott milyen hőmérséklet uralkodik? Vagy mi történne ha felsérülne? Kicsit baljós.
2015. jan. 12. 15:30
 8/9 anonim ***** válasza:

A magma az nagyjából 1000 fok körüli hőmérsékletű (Celsiusban). Ezt a hőmérsékletet már 5-10 méternyi földréteg is elég jól leszigeteli. Valóban vannak olyan helyek a Földön, ahol a folyékony magma a felszínre bukkan, ezek főleg vulkánok kürtői, ill. valamelyik sivatagban gyakorlatilag a földfelszínig emelkedik a magma anyaga.


Viszont az anyagoknak van egy olyan tulajdonsága, hogy a rájuk ható nyomás növekedésével nő a forráspontjuk is, vagyis magasabb hőmérsékleten is folyékonyak maradnak, mint normál nyomáson. Így lehetséges, hogy amíg normál nyomáson az anyagok döntő többsége elpárolog 2500-3000 C fokos hőméesékleten, addig a Földkéreg alatti, a Föld tömegének döntő hányadát adó magmaréteg állandó, kb. 4000 C fok körüli hőmérsékletű. Azonban ez egy nagyon sűrű állapotban lévő anyagtömeg, ami ha a felszín közelébe, vagy a felszínre emelkedik, akkor kitágul, vagyis alkotórészei némileg eltávolodnak egymástól, ami a hőmérsékletének esésével jár. Ezért lesz "csak" 1000-1200 C fok körüli hőmérsékletű a cucc, mire a felszínre tör.

2015. jan. 12. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Tehát nem sok értelme lenne lejutni, ha csak nem akarunk szalonnát sütni, vagy épp a fúrót. 3000 fok az kicsit forró :D Még egy utolsó kérdést szeretnék feltenni. Ha a föld belseje forró láva, ami híg, akkor hogyan különül el a mag? Mivel nem a gravitáció tartja ott a sűrűbb részét. Úgy tudom hogy lefelé jutva csökken a gravitáció, mert a tömeg föléd kerül. Mi tartja egyben és különíti el a többi anyagtól?
2015. jan. 13. 12:27

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!