Örökölhető a homoszexualitás?
A világ nem olyan egyszerű, ahogy elsőre látszik. A tulajdonságokat általában két nagy csoportra szokták osztani, a veleszületett és a szerzett tulajdonságok körére. A veleszületett két dolgot takar: egyrészt a különböző genetikailag öröklött tulajdonságokat, másrészt az anyaméhben történt, az anya által szabályozott, de a gyerekre ható dolgokat. Ez utóbbit bizonyos logikával át lehet sorolni a szerzett tulajdonságokhoz is, de nem szokás, mert azt azért látni kell, hogy az anya és a gyerek egy komplex, egymástól el nem választható rendszer, úgyhogy amíg a gyerek nem függetlenül az anyától ( = születés), addig csak egy mesterséges határ az, hogy ez most genetikailag öröklött vagy anyai hatással.
Namost az emberek közt egy gyakori nézet, hogy amit öröklök az van, azon nem lehet változtatni, azaz egy adott gén jelenléte tuti biztos, hogy adott tulajdonságot fog eredményezni. Pedig igazából nagyon sok olyan gén van, ami csak egy kis hozzájárulást tesz egy tulajdonsághoz, és a többi gén helyes megléte elfedi ezt az hibásat. Vagyis az emberek nem tudnak mit kezdeni azzal a szóval, hogy hajlam.
Nézzük, mi is az, hogy hajlam. Tegyük fel, hogy van egy csomó hengerünk. A jó az, ha a henger a talpán áll, a rossz az, ha eldől. A hengerek közt van WC-papír guriga, betonhenger, ropi, befőttes üveg, ásónyél. Ha belegondolunk ezek mind hengerek. Mindet felállítjuk. Van, amelyik szinte biztosan eldől (a ropi), van, amit megmozdítani se lehet (betonhenger). Van, amit egy szellő felborít. A szellő jelenti itt a külső tényezőt. Van instabil henger, amit nagy nehezen fel lehet állítani, de a legkisebb rezgésre eldől.
Viszont bizonyos hengerek eldőlése csak akkor jelent problémát, ha egy adott időpont előtt történik. Ha reggel felállítom az ásónyelet és valami csoda folytán délig kitart, akkor már mindegy, hogy délután eldől-e. Például a szexuális orientáció a pubertás kor végéig eldől, azaz ha ezalatt bármikor „eldől az ásónyél”, akkor homokos lesz, ha meg nem, akkor nem.
Hajlam alatt tehát azt értjük, hogy valaki borulékony hengert örökölt. Aki homokosság témakörben betonhengert örököl, az tutira heteró lesz, aki ropit, az nem. Akinek WC-papír guriga jut, azt ha elkerüli a szélvihar (azaz bizonyos külső hatások), akkor heteró lesz.
Tehát nehezen eldönthető, hogy valaki azért heteró, mert betonhengert örökölt, vagy csak elkerülték a viharok. Azt is nehéz megítélni, hogy mi számít viharnak, azaz külső hatásnak (pl egy atyai pofon a gyerek hatodik születésnapján okoz-e olyan törést, ami miatt 10 év múlva homokos lesz). Azt is hozzá kell tenni, hogy mindezek elméleti példák, közel sem biztos, hogy a homoszexualitás esetén van „biztosan eldőlős”, azaz ropi-szerű változat, valószínű, hogy nincs.
A lényeg, hogy a hajlam az egy örökölt tulajdonság, amihez akár nagyon sokban járulhatnak környezeti tényezők. A homoszexualitásnál elméletek vannak, gyakorlati bizonyított dolgok nincsenek, vagy csak alig. Amíg ez nincs, addig minden csak filozofálgatás meg politika.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!