Mi az akciós potenciál szerepe a szív- és vázizomzatban? Mit takar ezesetben az "akciós potenciál" jelző?
Koszonom sracok a segitseget. Ez most eletmento volt es vegre, sikerult megertenem ezt a fránya membranpotencialosdit. :)
Am vannak dolgok, melyeket meg mindig nem ertek. Pl. Az aktiv transzport eseteben, mindig a koncentracio fradiens (vmint elektromo-) ellenebe vandorolnqk az ionok(?) pl. A Na-K pumpa. Miért jo az, ha az EC terbe pumpalja a K-ot, az IC be pedig a Na-ot?
Valamint, hogyan kulonboztethetjuk meg az elsodleges aktív transzportot a masodlagostol? Annyit tudok, hogy a masodlagos transzportnl az elsodleges altal kialakitott iranba megy. De ennek mi értelme van?
Koszonom! :)
Azért csak koncentráció grádiens ellenében megy végbe az aktív transzport, mert a másik irányba energiabefektetés nélkül is végbe mehet, akkor meg minek ATP-t pazarolni?
"Miért jo az, ha az EC terbe pumpalja a K-ot, az IC be pedig a Na-ot?"
Azt nem tudom, mire jó, de amúgy is a káliumion pumpálja az intracelluláris, a nátriumiont pedig az extracelluláris térbe. Ez segíti fenntartani a nyugalmi mebránpotenciált, illetve az akciós potenciál után segít visszaállítani az eredeti ioneloszlást.
Másodlagos aktív transzport esetén nem közvetlenül a szállítani kívánt anyagot fogja ATP felhasználásával keresztül pumpálni a membránon a sejt, hanem előbb egy másik anyag esetében koncentrációgrádienst hoz létre a membrán két oldalán, majd ennek az energiáját kihasználva, kotarnszport segítségével együttesen fogja mozgatni a két anyagot. Így a második anyag koncentrációkülönbsége lesz az első transzportjának hajtóereje.
(12-13. oldal)
(5. oldal + utolsó dia)
"Így a második anyag koncentrációkülönbsége lesz az első transzportjának hajtóereje."
Mikor olvastam róla, én is így fogalmaztam, csak túl egyszerűnek véltem! :D
Tehát, ha jól értelmezem, a másodlagos transzport a fő, ő a király. S az elsődleges transzport azért jön létre, azért alakít ki koncentráció grádiens különbséget, hogy annak hajtóereje legyen a másodlagos transzportnak?
Ezesetben a másodlagos transzport úgymond passzív transzportnak minősül (ha eltekintünk az elsődlegesnél befektetett energiától)?
Miért nem fordít közvetlen energiát közvetlenül a másodlagos transzportra? :D
Köszönöm a linkeket is, megnéztem őket! :)
"S az elsődleges transzport azért jön létre, azért alakít ki koncentráció grádiens különbséget, hogy annak hajtóereje legyen a másodlagos transzportnak?"
Ez is lehet a célja az elsődleges aktív transzportnak, de ezen kívül rengeteg minden más is. Egyrészt anyagok felvétele (pl. Na+ a bélben), visszaszívása (pl. Na+, glükóz a vesében), anyagok kiválasztása (pl. gyógyszerek) történhet így. Másrészt (ahogy korábban említettem) segíti a nyugalmi membránpotenciál fenntartását. Harmadrészt a létrehozott koncentráció grádiens nem csak másodlagos aktív transzportot segíthet, hanem például a baktériumoknál a csilló mozgatását is ez (egészen pontosan protonkoncentráció különbség) biztosítja.
"Ezesetben a másodlagos transzport úgymond passzív transzportnak minősül"
Én ezt nem mondanám, inkább úgy fogalmaznék, ez esetben nem közvetlenül az ATP energiája hasznosul, hanem a koncentráció különbségben felhalmozott energiát tudja a sejt transzporthoz hasznosítani. Elég arra gondolni, hogy a koncentráció grádiens fenntartása nélkül elég hamar megszűnne a transzportot hajtó erő.
"Miért nem fordít közvetlen energiát közvetlenül a másodlagos transzportra?"
Jó kérdés. Erről nem tudok biztosat mondani, csak a saját elképzeléseimet. Egyrészt valószínűleg túl sok energiát vagy időt igényelt volna minden egyes anyagra külön elsődleges transzportert fejleszteni. Ezzel szemben a másodlagos aktív transzporthoz szükséges kotrenszporterek más célokat is betölthettek eredetileg. Másrészt, mint fentebb írtam, a sejtek a másodlagos aktív transzporton kívül rengeteg mindenre képesek kihasználni a sejthártya két oldala közötti elektrokémiai grádienst (sőt, ilyen grádiens minden sejt sejthártyájának két oldala között megvan). Emiatt egyszerűbb lehetett ezt kihasználni bizonyos anyagok aktív transzportjához is.
Kitűnő magyarázat!
A Jóisten áldja meg jó szokásod, köszönöm eddigi segítségeidet (egyrészt a felvételihez kaptam sok segítséget tőled). :) Köszönöm!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!