Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért zöld a fű?

Miért zöld a fű?

Figyelt kérdés

2015. jan. 2. 01:25
 1/4 anonim ***** válasza:
2015. jan. 2. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Azért mert klorofil a és b (többek között) van benne, amiket ha gerjeszt a fény olyan hullámhosszon oszcillál, amit mi zöldnek dolgozunk fel.
2015. jan. 2. 02:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Vree ***** válasza:
100%

Ugyanazért, amiért kék az ég és fehér a hó:)


olvasd el itt a #3as választ ->

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..


jobb kép a fény hullmhosszairól::

[link]

[link]


Mi a szín? Hogyan látunk? Mi a fény? Ezeket ki lehetne hosszabban is tárgyalni, de rövidre fogva, a dolgokat azért látjuk, mert fényt vernek vissza, és a dolgoknak azért van színe, mert a fénynek csak egy részét verik vissza, a többit elnyelik.

A fehér fény tartalmazza az összesz színt. Ha valami fehér, az az összes fényt visszaveri. Ha fekete, akkor az összeset elnyeli. (Ezért is melegszel ki gyorsabban nyáron sötét ruhában és kevésbé világos színűben.)


A fű, mint minden zöldnövény, egy klorofill nevű anyagot tartalmaz, ami segít elnyelni a fényt. A zöldnövények nem más élőlényeket esznek, mint az állatok vagy a gombák, hanem a saját ételüket elő tudják állítani, ennek a neve fotoszintézis.

A növény energiát nyer a napfényből, és arra használja, hogy széndioxidgázból és vízből felhasználásával oxigéngázt és cukrot állít elő.

itt van a kémiai képlete:

[link]


Felmerülhet a kérdés:

miért nem feketék a növények?


Ez egyáltalán nem buta kérdés. :D A növény nyilván minél több fényt szeretne elnyelni. Ha 100%-osan hatékony lenne, akkor nem hagyna veszni (visszaverődni) semennyi fényt sem, nem igaz?


Az a helyzet, hogy FOGALMUNK SINCS. Így, ahogy mondom. :D

De tippelni tudunk:


A növények ősei az ún. cianobaktériumok. Az ő sejtjeikben ugyanúgy klorofill található.


De ismerünk egy másik fajta egysejtűtípust is: az ún. halobaktériumokat. Az ő sejtjökben nem klorofill van, hanem egy bakteriorodopszin nevű anyag, ami- na, na! - a ZÖLD színt nyeli el! (következésképpen ők nem zöld, hanem lila színűek.)


Miért preferálta az evolúció a klorofillt a kettő közül? Hatékonyabb volt? Evolúciós véletlen volt, egyszerűen a cianobaktériumok voltak valami más ok miatt életképesebbek? Talán az őskori föld volt más, vagy a cianobaktériumok éltek eredetileg olyan helyen, monjduk a tenger mélyén, ahol kevés volt a zöld fény?

Nem tudni. :D

2015. jan. 2. 03:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 hollófernyiges ***** válasza:
100%

Ezért:

[link]

A klorofill-a és b a vöröstől a kékig szinte a teljes spektrumot elnyeli, a zöld kivételével. A zöld fény visszaverődik, ezért látjuk zöldnek a levelet.

2015. jan. 2. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!