Csillagászati tél miért napfordulókor kezdődik?
Úgy értem, oké van itt egy csillagászatilag érdekes nap (a másik több tucat közül az évben) és erre hozzákötnek egy teljesen más dolgot, ami nem logikus, pl mert: a napok hosszabbodni kezdenek (következetesebb lenne akkor már az is, hogy a 90 legrövidebb nap, tehát pl nov 5-től kezdve), a Mikulás így ősszel jön és a Karácsony is majdnem ősszel van, március idusa télen van, március nagy része a virágok megjelenésével, meg melegedéssel az tél, december eleje az meg ősz.
Az évszakoknak, amiből sok helyen a világon nem is 4 van, szerintem vajmi kevés köze van ilyen pontossággal, ahhoz, hogy éppen napra pontosan napforduló van.
A rómaiak az év kezdetének a tavaszi napéjegyenlőséget tekintették. Ez azért valóban látványos fordulópont, a nappalok hosszabbá válnak, mint az éjszakák, a természet gőzerővel változik. Az eredeti hónapok eltérő hosszúak voltak, valószínű a főbb mezőgazdasági tevékenységek alapján alakult a hosszuk. Ennek az öröksége mind a mai napig megvan, ezért hívják az októbert októbernek, ami az octo (nyolc) számból ered, hasonlóan a november, december, ami a novem, decem számokról kapta a nevét. (Az első hónap – március – a Mars istenről kapta a nevét, a második Vénuszról, a harmadik – május – az idősekről, a negyedik – június – a fiatalokról. A többi meg simán sorszámmal jelölődött. A mai január és február egy holt időszak volt, még nevet sem kapott, ez az időszak bizonyos szempontból nem is tartozott az évhez.
A mai naptárunk is innen ered. Ennek a római naptárnak a folyamatos alakításával született meg a mi naptárunk. A téli napforduló is érdekes, mert az Rómában egy ünnep volt. Nem az év kezdete, de egy ünnep. A kereszténység ennek az ünnepnek a felülírása okán tette Jézus születésének időpontját erre a dátumra.
A hónapokból nagyobb időegységet alkotunk, ez az évszak. Az év négy szakszáról van szó, amelyek célszerűen egész hónapokból állnak úgy általában. A csillagászati év meg csillagászati szempontból osztja az évet négy részre, ezért határolja a csillagászati évszakokat csillagászati szempontból kitüntetett időpontok (napéjegyenlőségek, napfordulók).
A probléma nem ezzel van. Ez érthető és logikus. A problémád abból fakad, hogy te más jelleget tulajdonítasz egy-egy évszaknak, mint amilyen az valójában. Másrészt a változás folytonos dolog. Nincsenek határai. A tél igazi jellegét a január adja, mikor általában hideg van, gyakran hóval kísérve. A december még egy kicsit őszies tél. Még előfordul, hogy nincs hó, a hőmérő higanyszála is a nulla felett van. A február meg már egy kicsit tavaszba kacsintó, már meg-megolvad az a hó. Ugyanígy a tavaszt is az április írja le a legjobban. Március még át van itatva némi tél jelleggel, a májusban meg már érezhető a nyár ígérete.
Igen, a Mikulás csillagászati szempontból még az őszhöz tartozik. És? Mi a gond? Decemberben van, naptári szempontból ez tél. Ezért is tartjuk téli ünnepnek. Nem látok én ezzel az égvilágon semmi problémát. Nem az évszakok helyével van gond a naptárban, hanem csak a fogalmainkkal.
Ami a 90 legsötétebb napot illeti... Van ilyen, vagy inkább régebbi kultúrákban (talán a keltáknál) volt ilyen. Azzal az ünnepkörrel kezdődött, amit mi mostanában halloweenként, meg mindenszentekként, halottak napjaként ismerünk, és a karneváli időszakkal ér véget.
Ahogy a világos napok esetén is elgondolkodtató, hogy Szent Iván éjszakáját, ami a nyári napforduló környékén (vagyis a csillagászati nyár kezdetekor) van, miért hívják angolul MIDsummernightnak.
De ez csak egy megjegyzés, egyébként egyetértek az előttem szólókkal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!