Mi az a gáznemű anyag, ami egy szénbánya külszíni fejtésén fehéren gőzölög, büdös szagú, és meleg? Káros?
Lehetséges, hogy COS - CS2 - H2S jelenlétéről, kigőzölgéséről vagy felszabadulásról lenne szó????
A COS vagyis karbonil-szulfid ugyan szagtalan, ám meglehetősen nagy fajsúlyú. Szén-dioxidra és szénkénegre bomlik. Ez utóbbi teljesen tiszta állapotban szagtalan, de keletkezése során rothadt retek szagú. Tehát büdös.
Másrészt az esetleges COS a levegő víztartalmával hidrolizál, miközben kén-hidrogén keletkezik. Ez is büdös.
Élettani hatásuk káros az idegrendszerre.
Kicsit utánakerestem!
- - „én vasasi vagyok a szüleim és nagy szüleim ott dolgoztak a fejtésben lehet fűteni azzal a szénnel de akkor évente rostélyt kell cserélni, 2-3 évente pedig kazánt!!! (még az erőműbe is keverték palával a szenet!! („ [link]
- - „Szabó Marcell szavai szerint nem a jövő útja az, hogy e magas kéntartalmú szenet nem korszerű erőművi, hanem lakossági felhasználásra értékesítenék, és Pécsnek fontolóra kellene vennie, hogy az eltüzelését az egészség védelme végett legalább a város központjában megtiltsa”. ( [link]
- - Magyarországon 2011-ben kimutatott új ásványok - SZULFÁTOK, VOLFRAMÁTOK
Ammóniojarosit - (NH4)Fe3+3(SO4)2(OH)6, trigonális
Halványsárga, 30-50 µm-es romboéderek szoros összenövéssel laza, porózus bekérgezéseket alkotnak a Pécs-vasasi külfejtés LASSAN ÉGŐ szulfátos anyagában. (…...)
Ferricopiapit - Fe3+2/3Fe3+4(SO4)6(OH)2 20H2O, triklin
Halványsárga, 50-100 µm-es táblás kristályok, melyek szoros összenövéssel laza bekérgezéseket alkotnak a Pécs-vasasi külfejtés LASSAN ÉGŐ szulfátos anyagában. (…..)
Mikasait - (Fe3+,Al)2(SO4)3, trigonális
Narancssárga vagy világosbarna bekérgezések, filmszerű bevonatok gyakran sabieittel társulva anhidriten és godovikoviton, ritkán tschermigiten a Pécs-vasasi szénbánya külfejtés LASSAN ÉGŐ HÁNYÓJÁRÓL. (….)
Vagyis a fejtett szén magas kéntartalmú, a mellette található meddő kőzetek között kén- és nitrogén-tartalmúak lehetnek, s a külfejtés lassan égő hányójából pedig új, szulfátos, vas-, alumínium és ammónium-tartalmú szulfátos ásványok képződnek.
------Nagyon úgy néz ki, ti a külfejtés hányójánál jártatok, amelyben hőtermeléssel járó vegyi átalakulások játszódnak le.
Na, ha már hozzászóljatok a nevemmel relevánsan..
A kénhidrogén felelős a magas kéntartalmú ételek (főleg tojás és káposztafélék) után érkező iszonyú büdös tojásszagú fingokért is :)))
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!