Mi ennek a mondatnak a jelentése?
az újdonságerejű tudományos alkotások létrejöttének körülményei szögesen ellenkeznek azzal a helyzettel, amelyet a kritikus tömeggel a maghasadás fizikájában megragadunk.
az egész cikk ennek a mondatnak magyarázata...
mit nem értesz?
1) A kritikus tömeg egy a fizikában használt kifejezés.
2) A kritikus tömeg jelentése a fizikában az, hogy elég sok a láncreakció beindulásához egy adott mennyiségű hasadóanyag kell, az alatt nincs láncreakció, fölötte pedig van. A szükséges legkisebb mennyiség a kritikus tömeg.
3) A kritikus tömeg a tudomány esetén azt jelentené, hogy a megfelelő tudományos "láncreakcióhoz", azaz egy nagy tudományos újdonsághoz egy adott mennyiségű minimális számú tudósra van szükség, ami fölött a tudományos újdonság törvényszerűen létrejön, alatta pedig nem.
4) A mondat állítása az, hogy a tudományos eredmények keletkezése nem írható le a maghasadás fizikájának analógiájával (ahogy az urán tömegének növelése elindítja a reakciót), azaz pusztán a tudóstömeg növelése nem fogja elindítani az újdonságok felfedezését.
A modnat értelme igazából a kontextusában derül ki.
Még valami.
"A gravitáló anyagban a kritikusnál nagyobb sűrűség esetén győz az összehúzódás, az összeroppanás tendenciája."
"A kormányzat és a versenyszféra reálisan vállalható feladata a táguló viszonyokhoz vezető kritikus kutatósűrűség fenntartása, netán meghaladása!"
Ez a végétől számított harmadik bekezdésben van.
Ha meghaladjuk a kritikus sűrűséget, akkor nem a kritikusnál nagyobb lesz a sűrűség? Ekkor viszont összehúzódás lenne...
Az alapkérdésre már megkaptam a választ.
A másikra még nem.
Ha valaki hozzá tud szólni, és szeretne is, akkor a másodikhoz szóljon hozzá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!