Háztartási kémia. Kérdések?
1. Mi történik kristálycukor melegítésekor? Miért?
2. Az olivaolaj szobahőmérsékleten folyadék, a disznózsír szilárd. Miért? Milyen vegyületek a zsírok, olajok?
3. Milyen tulajdonságánál fogva alkalmas a borkén befőzéskor gyümölcsök, zöldségek világosításra?
4. A túlsavanyított étel savas ízének enyhítésére szódabikarbónát tanácsos adni. Miért?
5. A sütéshez használt szalalkáli hatóanyaga ammónium-karbonát. Írja fel magas hőmérsékleten, sütéskor mi történik a szalalkálival? Miért emelkedik meg a tészta?
6. Régen a tejfölöket az optimális sűrűség elérése érdekében lisztezték. Hogyan és mivel mutatná ki a csalást?
7. A szén-dioxiddal dúsított ásványvizek kupakjának elcsavarásával buborékolást tapasztalunk. Miért?
Ezek szerintem tök jó kérdések:)
1. A kristálycukor először karamellizálódik: megolvad és az olvadék színe barnulni kezd. Magasabb hőmérsékleten egyre mélyül a szín, míg nem teljesen fekete nem lesz. Ez a folyamat az elszenesedés. A kristálycukor teljes része szénné és vízzé alakul. A vízcseppek pl. megfigyelhetőek egy kémcső oldalán, ha a cukrot Bunsen-égő lángjánál melegítjük.
C6H12O6 = 6C + 6H2O
2. A zsírok és olajok nagy szénatomszámú karbonsavak (zsírsavak) glicerinnel alkotott észterei. Az olivaolajnak azért alacsonyabb az olvadáspontja, mint a disznózsírnak, mert az olajok nagyobb arányban tartalmaznak telítetlen zsírsavakat (kettős kötést tartalmazó zsírsavakat), mint a zsírok. A telítettségtől függ, hogy milyen halmazállapotú a vizsgált észter. Jusson eszedbe pl. a margarin előállítási folyamata. A margarint növényi olajokból állítják elő, ami ugye folyadék. Az olajokat hidrogénnel telítik (katalitikus hidrogénezés), hogy margarinná dermedjen.
3. A borkén nátrium-hidrogénszulfit (NaHSO3). Redukálószer, a szerves színanyagok (pl. növényi festékek) elszíntelenítésére ennél fogva alkalmas.
4. A szódabikarbóna (NaHCO3) lúgosan hidrolizáló só:
HCO3- + H2O = H2CO3 + OH-
A lúgos hidrolízisből származó hidroxidionok pedig a savas kémhatást ill. ízt okozó hidrogénionokat semlegesíteni képesek:
OH- + H+ = H2O
5. Az ammónium-karbonát hőbomlása során ammónia és szén-dioxid keletkezik. Ezek fújják fel a tésztát:
(NH4)2CO3 = 2NH3 + CO2 + H2O
6. A liszt keményítő, amely alfa-D-glükóz egységekből felépülő amilózból áll. A keményítők kimutatására alkalmas reagens a háztartásból a jódtinktúra vagy bármilyen jódtartalmú oldat (Lugol-oldat). A jód képes beépülni az amilóz spiráljának üregébe, amely kölcsönhatás úgy deformálja a jód elektronfelhőjét, hogy az kék színreakciót ad.
7. A gázok oldhatóságát a nyomás nagymértékben befolyásolja. A nyomás növelésével valamennyi gáz oldhatósága nő. Az ásványvizes palackban nyomás uralkodik. A kupak elcsavarásával a folyadék feletti gáztérből eltávozik a szén-dioxid, ami lecsökkenő nyomást eredményez. Mivel a folyadékban oldott szén-dioxid és a gáztér feletti szén-dioxid gáz között dinamikus egyensúly áll fent, ezért a rendszer úgy igyekszik a külső hatást hárítani, hogy kevesebb oldott gázt tartalmazzon, ezért az oldott szén-dioxid valamennyi hányada eltávozik: H2CO3 = H2O + CO2
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!