Mi az oka az év közbeni "legkésőbb kell a nap" illetve a "legkorábban nyugszik a nap" majd egy hónapos eltolódásának?
Gondolok itt a következőre: Nézegetem itt a napkeltéket, napnyugtákat ( [link]
Úgy néz ki, hogy december 10 körül nyugszik a legkorábban le a nap. Ugyanakkor a napkelte még javában nem érte el a fordulópontot, az majd csak jan. 02. körül éri el a fordulópontját.
Az számomra teljesen világos, hogy ugye a Föld tengelye ferde, és hát nyáron a Nap felé billen az északi félteke, télen meg ellenkezőleg, ezért nyáron hosszúak a nappalok, télen meg nem, kettő közt meg vannak átmenetek. Magam elé tudom képzelni, és értem is.
Racionális ember vagyok, tudom, hogy a kérdésemre is kell, hogy létezzen értelmes magyarázat, és az le is modellezhető, és így megérthető. De sajnos egyszerűen én ezt nem látom magam előtt, egyszerűen nem tudom magam elé képzelni, hogy ferde tengellyel forog a Föld, közben kering a Nap körül, és a reggel januárban fordul meg, az este meg már decemberben. De miért?! :) Hogyan tudnám ezt elképzelni. Kérem csak olyan írjon, aki tényleg tudja a választ, vagy legalább értelmes tippje van. :)
Csak attól, hogy a nap csak később kel, vagy korábban nyugszik még nem jelenti azt, hogy hosszabb az éjszaka.
Ahhoz a legkésőbbi kelés és a legkorábbi nyugvás összhangjára lehet szükség (de erre te is rájöttél).
Szerintem (ez csak egy tipp, saját tudásból merítek) azért van ez mert a Föld pályája ellipszis alakú (habár nagyon, nagyon, nagyon, ... nagyon hasonlít a körhöz). Ott ahol a Föld közelebb van a Naphoz ott felgyorsul. Én sem nagyon tudom ezt elképzelni, de nagyon más nem jöhet szóba.
Esetleg a Föld és a Nap közti gravitációs kölcsönhatás miatt, hogy a Napot a Föld gravitációja nagyon kicsi mértékben előre-hátra rángatjamikozben kering (nem baj ha ezt most nem érted).
Hogy jobban el tudd képzelni azt a keringést:
Képzeld el a Napot és a Földet.
Ezen a rendszeren kívül válassz ki egy pontot. Miközben a Föld kering a tengelye mindvégig erre a pontra mutat. Valamint ez a pont legyen elég messze ahhoz, hogy a keringés minden pillanatában a Föld és a pont által meghatározott egyeneseket egymással párhuzamosaknak lehessen tekinteni.
De persze van egy konkrét szög amit a pálya síkja és a Föld tengelye bezár, ezt a szöget befolyásolja a pont kiválasztása (de most nem volt muszáj figyelembe venni).
Így kering a Föld a Nap körül, emiatt a szög miatt van a napforduló meg a miegyéb.
Remélem értékes válasz adtam. :)
Szia! Előző vagyok.
Felhívom a figyelmed, hogy az előző válaszom csupán saját feltételezés volt, nem néztem utána könyvben, vagy interneten közvetlenül a válasz megírása előtt, csak régebben, saját információimat használtam fel, de te utána nézhetsz ha akarsz.
Csak tudatni akarom veled, hogy a válaszom nem biztos, hogy minden részletében igaz.
Köszi. :)
Szia
Köszönöm a válaszod. Időközben én is agyalgattam még rajta, és nekem is adódott egy ötletem. A Föld tengelye ferde, ezt tudjuk. De hogy ferde? Az nem titok, hogy az egyik félteke (attól függően, hogy melyik évszak) a Nap felé billen. De mi van akkor, ha a Nap felől nézve is ferde (jobbra-balra)? Ha ez a ferde szög nem a Naphoz viszonyítva fix, hanem abszolút, akkor ez a tengelyferdeség változhat a Nap szempontjából. Baromi nehéz megfogalmaznom 3D-s modell nélkül, hogy mire gondolok, de talán ez is lehet rá magyarázat.
Igazából az lenne a jó, ha ezt modellezve láthatnánk.
Mindenesetre köszönöm, hogy időt szakítottál a kérdésem megválaszolására. :)
Jó gondolat az téli naplemente minimum és napfelkelte maximum időpontja közötti 3 hetes eltérésre, hogy a nap és a föld tengelyvonala nem metszik egymást.
Igen de a nyári napfordulókor a napfelkelte minimum és naplemente maximum időpontja közötti lényegében nincs eltérés.
Ráérő ember megnézhetné, hogy a déli féltekén hogyan van ez. Mondjuk Sidney-ben
Decemberben van-e eltérés a max-min időpontja között, vagy júniusban
Jó az észrevételed Karcsi. Ezt eddig meg sem néztem, valahogy arra gondoltam, biztos nyáron is pont ugyanúgy van eltolódás mint télen, ehhez képest úgy látom, hogy a nyári eltolódás durván úgy 1 hét szemben a téli 3 hetessel. Újabb rejtély. :)
Jó ötlet lenne megnézni valami déli féltekés naptárat is, de valószínűleg azzal sem lennénk okosabbak, totál érthetetlen az egész. :)
Rakd bele autocad-be, és modellezd le! :->
(Bár felteszem, ezt már valaki tuti megcsinálta, és fel is töltötte youtube-ra.)
Továbbmentem az elemzésben, az új észrevételeim harmóniában állnak a korábbival, amit a kérdésben megfogalmaztam.
Télen az este dec. 10. körül a legrövidebb, ezután napról napra később nyugszik a nap. Viszont, mivel korábban elkezdte ezt a változást 3 héttel, mint a reggel fordulat, ezért lassabban is halad. Márciusban a leggyorsabb hetenkénti hosszabbodás esténként 10 perc, míg a reggeli nap korábban kelése a heti 14 percet is eléri. Ősszel viszont pont a lenyugvó nap "húz nagyon bele", hogy ő már dec. 10. körül menetrendet váltson, míg a reggeli napfelkelte kényelmesebb sokkal, ő ráér január 3-ig. :)
Summa summárum. Van az egészben ráció, ki merem zárni, hogy földönkívüliek manipulálnák ezt az egészet :D, de egy modellezést látni akkoris érdemes lenne erről, sajnos autocadhez meg nem értek, pedig sokszor rá akartak venni, hogy tanuljam meg használni. :)
(Mielőtt valami humortalan lehülyézne, a földönkívüli vonal teljes mértékben csak vicc volt a részemről.) :)
Erre a kérdésre válaszolva részletesen leírtam:
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__egyeb-kerdesek__51..
Az én válaszom a 8-as. Ha érted, pontozz fel.
Ez az utolsó válasz szerintem teljesen fedi a valóságot, úgyhogy ment a felpontozás. :)
Azt nem mondom, hogy modellezési szempontból teljesen jól magam elé tudom képzelni, de azt hiszem így már értem.
Mindenkinek köszönöm a hozzászólásokat. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!