Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyennek képzelhető el a...

Milyennek képzelhető el a pillangóhatás az Univerzumban?

Figyelt kérdés

Van ez a leírás, hogy adott esetben egy pillangó szárnycsapása indít el egy olyan folyamatot, amiből végül tornádó lesz.


Ha az egész Univerzumot nézzük, és veszünk egy nagyon okos élőlényt, aki azzal szórakozik, hogy hogyan lehet a legkisebb beavatkozással a legnagyobb változást elérni az Univerzumban, akkor annak a lehetséges mértékét hogyan lehet jellemezni? Tehát mennyi tudja átformálni egy egészen kis változás, mint például egy atom kilövése, a teljes rendszert, vagyis az Univerzumot.


Itt elég sok minden bejön a képbe, mint kérdés, hogy mennyit lehet változtatni az Univerzumon, egyáltalán mit nevezünk változtatásnak, és azt hogyan lehet megmérni...



2014. dec. 4. 18:27
 1/8 anonim ***** válasza:

Ha elindítunk egy hatást/változást, annak minimum a Földön kívülre kell terjednie, illetve annál is tovább (domino-elv szerűen), mert ha zárt szférán belül marad, bármekkora kiterjedésű is legyen az, nem fog nagy átrendeződést (avagy galibát) okozni a teljes univerzumban, de talán még saját galaxisunkban sem. Szóval itt támadnak azok a nehézségek, hogy milyen természetű változást generáljunk, ha valódi felfordulást szeretnénk elérni, habár azért én meggondolnám, érdemes-e elkezdeni, a saját létbiztonságunk szem előtt tartása érdekében.


Elvben a hatásnak fokozódónak és nem lecsengőnek kell lennie, de ilyenre példát mondani nem tudok. Az egy bolygóra jellemző időjárásban kiszámíthatatlan és jelentős változást előidézni bizonyára megoldható lenne (szívós munkával, pl. őserdők irtása, mert az egyes atomrobbanások vagy vulkákitörések sem okoztak túl nagy problémákat), de természeténél fogva nem terjedhet túl a légkör határain. Az űrben másféle törvények uralkodnak, így az ott történők nem hasonlíthatók a légkörben terjedő hatásmechanizmusokhoz. Ámbár ha a nagyméretű csillagközi gáz- és porfelhőket vennénk alapul, azokban bizonyára lehet kiterjedő hatásokat elérni valamilyen változtatással, ami beindít még számunkra ismeretlen folyamatokat. Ehhez azonban odáig el is kéne jutnunk vagy hatóerőt generáló eszközt juttatnunk.

2014. dec. 4. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

#1-es:


Fenti gondolataimat ötletadónak vagy vitaindítónak szántam.

2014. dec. 4. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

# 1


De az fontos lenne, hogy minél kisebb beavatkozással, minél nagyobb hatást elérni.


A pillangó szárnycsapása is nagyon gyenge, de valahogy úgy képzelem el, hogy éppen az a nagyon kis plusz energia kell ahhoz, hogy reakcióba lépjen egy nagyobb energia, ami megint csak éppen elég, hogy elindítson egy még nagyobbat. Tehát így nőne a hatás.


És ennek az értelmezése érdekelne, hogy ilyen értelemben mit jelentene egy ilyen kis változtatás, ahhoz képest, mintha nem történt volna a változtatás. Például eleve az Univerzum ilyen. Hogy történik valami nagyon kis dolog és az elindíthat egy láncreakciót. Szóval egyrészt mi a leírása ennek a változásnak. Másrészt hogyan képzelnétek el azt, ha van egy nagyon okos ember mondjuk, aki tudja, hogy elég egy apró dolgot megváltoztatnia, mondjuk egy atomot bizonyos irányba, erősséggel valahol kilőni és az csinálna egy ilyen láncreakciót, szóval egy ilyen folyamatról érdekelne bármi érdekes, ami eszetekbe jut, hogy mi történne, és mit jelentene az, mit változtatna meg, mekkora lehetne a mértéke maximálisan, hogyan lehetne egyáltalán kivitelezni. Ilyenek.

2014. dec. 4. 19:30
 4/8 Vree ***** válasza:

Kérd., káoszelmélettel foglalkozó könyveket kellene olvasnod. :)

Ott részletezik az ilyen kérdéseket.

2014. dec. 4. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

A pillangóhatás kizárólag káoszponton jelentkezik.

Ilyen pl. egy örvény, vagy egy hegyére állított ceruza.

A bolygók pályája is tartalmaz káoszt, de azért ennyire nem... esetleg a Lagrange pontokat érdemes megnézni.

2014. dec. 4. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Ilyesmire gondoltam. És mi van, ha az egész Univerzum egy hegyére állított ceruza, és van egy pontja, ahol elég lenne egy atomot kilőni, és elindítana egy láncreakciót, ami az egész Univerzumot átrajzolná? Milyen jellemzői kellene legyenek ennek a speciális pontnak? Lehet, hogy az Univerzumban önmagától történni fog ilyen? Ha igen, az átrajzolhatja az Univerzum tulajdonságait és törvényeit? Vagy azok mindig állandóak? De ha állandóak, akkor mit nevezünk változásnak? Mihez képest viszonyítunk, amikor változásról beszélünk?
2014. dec. 4. 23:33
 7/8 anonim ***** válasza:

Az ősrobbanás idején történhetett valami hasonló... de ez így nem fog megismétlődni.

Nézz utána a "hamis vákuum" kifejezésnek, az esetleg hasonló lehet.

Ahhoz, hogy ilyen létrejöjjön, az szükséges, hogy az univerzum ne a legalacsonyabb energiaállapotában legyen. Akkor fordulhat csak elő az, hogy egy kisebb energia beindítja a folyamatot, és az aztán végigszalad mindenütt.

2014. dec. 5. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

"Ha elindítunk egy hatást/változást, annak minimum a Földön kívülre kell terjednie, illetve annál is tovább (domino-elv szerűen), mert ha zárt szférán belül marad, bármekkora kiterjedésű is legyen az, nem fog nagy átrendeződést (avagy galibát) okozni a teljes univerzumban, de talán még saját galaxisunkban sem."


Apró logikai bukfenc... ha egy zárt rendszerben, aminek gondolom a Földet vetted, marad, akkor nem fog változást okozni a Földön kívül, tehát a Naprendszerben sem (persze a Földet leszámítva). :) Gondolom, így értetted, csak elsiklott fölötte a figyelmed.

2014. dec. 5. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!