Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehetséges hogy a...

Hogyan lehetséges hogy a 2004-es cunami nyugat felé több ezer kilómétert tejedt, kelet felé pedig alig-alig?

Figyelt kérdés
Értem hogy keleten szigetek vannak, és azok elvileg megállították a hullámokat, de a hírek szerint ezer kilométer hosszú repedés keletkezett az indiai óceán fenekén, és ez szerintem elég nagy ahhoz, hogy keletre is terjedhessen mind a földrendés (mivel a repedéshez közel van szárazföld) és a hullámok is. Nyugatre 6ezer kilométer terjedt, keletre pedig alig valamennyit. nekem ez sántít.

2014. nov. 20. 21:47
 1/1 anonim válasza:
Azert volt nyugaton nagyobb, mert a földrengés pillanatában a hullámok sebessége még nagyon nagy. Később ahogy a partok fele közelednek csökken a sebességuk ezert feltorlodnak, igy alakulnak ki a tobb méteres óriás hullámok. Ha közelebb van egy szárazföld az epicentrumhoz ott nem biztos hogy kialakulnak ezek nagy hullámok. Ugyanígy ha pl egy hajó van a vízen nem messze egy víz alatti földrengéstől, az nem biztos hogy észreveszi, mert a hullámok olyankor még kicsik.
2014. nov. 20. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!