Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Melyik anyagban legrövidebb...

Melyik anyagban legrövidebb ill. leghosszabb a kémiai kötés: 1. feladat: F2, O2, N2 H2 2. feladat: HCl, HBr, HI, HF?

Figyelt kérdés
hogyan állapítjuk meg?

2014. nov. 5. 11:44
 1/4 anonim ***** válasza:
A fluor, az oxigén, a nitrogén és a hidrogén kétatomos molekulákat alkot. Ezek között vannak többszörös kovalens kötéssel összekapcsolódók is. A többszörös kötés rövidebb, mint az egyszeres kötés. Jelen esetben az N2-ben a legrövidebb a kötés. A kötéshossz annál kisebb, minél kisebbek a kötést létesítő atomok és annál nagyobb, minél nagyobbak a kötést létesítő atomok, vagyis a periódusos rendszer alapján az atomtörzsek méretét kell megállapítani. Egy perióduson belül balról-jobbra haladva az atomtörzsek mérete csökken, mert egyre több proton gyakorol vonzó hatást az ugyanazon héjon lévő elektronokra, vagyis összehúzza az elektronburkot. Ha fentről lefelé haladunk, akkor a rendszám növekedésével az atomok mérete nő, mivel a beépülő elektronok egyre nagyobb átmérőjű héjakra kerülnek, vagyis egyre távolabb esnek majd az atommagtól, így hiába nő a protonok száma is, az kevésbé tudja majd összehúzni az elektronfelhőt. A leghosszabb kötés a H2 és az F2 molekula közül kerülhet ki a H2-ben nagyobb lesz a kötéshossz, mint az F2-ben, a fent leírtak miatt.A 2. feladatban a HI-ban lesz a legnagyobb a kötéshossz, a a HF-ben pedig a legkisebb. Ezt is a fent leírtak alapján kell megvizsgálni. :)
2014. nov. 5. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm , most már értem!
2014. nov. 5. 12:20
 3/4 sadam87 ***** válasza:

Az első válasz nem helyes, bár a legtöbb dolog jó volt, amit a válaszoló írt. Egyrészt minél többszörös a kötés, annál kisebb a kötés hossza, másrészt minél nagyobbak az atomok, annál nagyobb a kötéshossz (hiszen a kötéshosszt a két mag között mérjük). Abban is igaza van, hogy az atomméret a periódusos rendszerben balról jobbra csökken, fentről lefele nő. Ugyanakkor a periódusváltás sokkal hangsúlyosabb, hiszen ekkor az elektronhéjak száma nő, emiatt az atomok mérete lényegesen nagyobb lesz. A fentiek miatt az első feladatban a legnagyobb kötéshossza a F2-nek lesz, a H2-ben pedig éppenséggel a legkisebb lesz a kötéshossz az összes közül (hiszen a H atom jóval kisebb a többinél).

Aki nem hiszi, járjon utána (azaz keresse ki a kötéshosszakat).

A második feladat megoldása ok.

2014. nov. 5. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

sadam87-nek van igaza

[link]

itt a pm (picométer 10^-12 m) értékeket nézd

2014. nov. 6. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!