Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Elemi részecske. Hogy is van ez?

Elemi részecske. Hogy is van ez?

Figyelt kérdés

Iskolában eddig annyit tanultam, hogy van 3 elemi részecske: proton, elektron, neutron. De most utánnaolvastam, és kiderült (számomra), hogy a proton és a neutron nem is elemi részecske, és hogy van még egy csomó elemi részecske, amikről még életemben nem hallottam. Valaki elmagyarázná (a kémiai-fizikai szakkifejezésektől mentesen, ha lehet, mert 8.-ban még nem igazán értem meg ezeket) nekem, hogy akkor most mik az elemi részecskék, mennyi van belőlük, mi a szerepük, a tankönyvben miért nem említették meg ezeket egyszer se, és miért mondják a protont és a neutront elemi részecskéknek (a tankönyvben), amikor nem is azok?


/Esetleges fogalmazási/ékezetes/helyesírási hibákért elnézést kérek, este írtam telefonról./



2014. okt. 19. 23:05
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Az elemi részecske kétféle értelemben használatos. Általában olyan részecskét értünk alatta, amely tovább nem bontható (a tudomány mai állása szerint), néha az összes olyan részecskét beleértik, ami más, nagyobb részecskének az építőköve. Például az atomok kisebb részecskékből, elektronokból, protonokból és neutronokból épülnek fel. szubatomi cuccok ezek....
2014. okt. 19. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Igazából ez a név még onnan van, amikor úgy gondolták, hogy ezek az elemi részecskék, amikről tanultál, nem bonthatók tovább. Tehát ezeket azóta is elemi részecskéknek nevezik.


Az igazi "elemi" "részecskéknek" ma talán a húrokat lehetne nevezni, mert ezek valószínűleg tényleg nem bonthatók tovább... csakhogy ezek meg nem igazán nevezhetők "részecskének". Teljesen másképp viselkednek.


Olyan gond is van, hogy pl. egy proton 3 kvarkból épül fel, tehát a kvark a proton "része"... na de ez a kvark 100-szor nehezebb a protonnál!

Ha szétszedsz egy protont, a részei összesen 300-szor nehezebbek lesznek, mint maga a proton. Ha ismét összeállnak, akkor egy csomó energia is keletkezik közben, és ez viszi el a tömeg nagy részét.


Nincs szerencsés elnevezés, mert ilyen apró méretekben a világ már nem úgy működik, ahogy mi nagyban ismerjük, a kicsire meg még nincs szavunk.

2014. okt. 19. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Összesen 17 elemi résecskéből felépíthető a ma ismert világ, és ezek a következők:


[link]


Az elmélet megjósol még további 2x12-t (vagy 2x16-ot, ezt nem tudom pontosan), de ezeknek jelenleg nem találjuk nyomát, és nem is kellenek a világ felépítéséhez.

2014. okt. 20. 03:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

A "3 elemi részecske: proton, elektron, neutron"-ról annyit, hogy az egy régi egyszerűsített modell, amivel jól meg lehet magyarázni a periódusos rendszert és az izotópokat.

Ha csak az atommagot nézzük, belőle is már csak kiszakadnak a protonok és a neutronok. Belül valami katyvasz van, egymás között a "gluon" (ragasztót jelent görögül) elemi részecskékkel dobálódznak.

A mostanában elfogadott elemi részecske modelleket csak a részegecskefizikusok értik. Még a tankönyvírók sem.

2014. okt. 20. 05:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Még annyi, hogy az általam eddig nem ismert elemi részecskék mit is csinálnak? Van valami dolguk, csinálnak valamit, vagy csak "vannak"?
2014. okt. 20. 17:31
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Jelenleg a tudomány a Standard Modellben levő részecskéket fogadja el elemi részecskéknek.

[link]


Még egy átlag tudósnak (kémikusnak) is elég, hogy van az elektron, vannak a neutronokat és protonokat alkotó kvarkok, van a pozitron (antielektron), meg radioaktív bomlásoknál (a béta-bomlásnál) keletkezik egy neutrínó (asszem az elektron neutrínó).

2014. okt. 20. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :)
2014. okt. 20. 22:03

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!