Hidrogén magfúzió esetén is keletkezik olyan emberi egészségre káros sugárzás, mint maghasadás esetén?
Csak annyiban, hogy neutron sugárzás keletkezik, ez némileg sugárzóvá teheti a berendezéseket, amikbe becsapódik - de ez elhanyagolható veszély.
Maga a reakció során (ezt a neutron bombázást kivéve) nem keletkezik sugárzó anyag, hiszen a reakció lényege a protonok nehezebb anyaggá egyesítése (még a fissziós reaktor lényege a nehezebb elemek könnyebé bontása).
Sőt, a fúziós reaktor nagy előnye, hogy amennyiben túlhevül és megolvad a fal, a reakció kapásból leáll, hiszen a kritikus hőmérséklet alatt nem üzemel tovább - viszont addig kvázi önműködő, hiszen a termelődő energia remekül fűt. Ismerős a Nap, ügye :)
Ozmium: Igen keletkeznek ilyen sugárzások. Egyrészt a már mások által említett neutron (vagy proton adott esetben, a fuzionáló izotópoktól függően), neutrínó vagy antineutrínó sugárzás, továbbá természetesen fotonsugárzások rendkívül széles spektruma, a felszabaduló energia nagy részét ez viszi el.
Sir Butcher: „….e ez elhanyagolható veszély.”
A felaktiválódás elég valós és komoly, egyáltalán nem elhanyagolható veszély intenzív neutronsugárzás esetén.
„A D+T (deutérium + trícium) fúziónál nem alfa-részecske keletkezik?”
De igen (He+), héliummag. Ezenkívül fotonsugárzás széles spektruma itt is.
Érdekesség, hogy ez a fúzió produkálja a legnagyobb energiájú neutronokat
Ha a fenti válaszokból nem lenne egyértelmű: ha odaállsz (képzeletben) a magfúzió mellé, ugyanúgy meghalsz a sugárzástól, mintha egy reaktor belsejében üldögélnél.
(Persze csak képzeletben, mert már sokkal előbb elégsz a 15 millió fokos plazmától, de csak azután, hogy felrobbantál volna a vákuumban).
A sugárzás nem teljesen ugyanolyan, mint egy hasadásos reaktornál, de eléggé hasonló (más az alfa-béta-gamma-neutron sugárzások aránya és intenzitása).
És az sem teljesen igaz, hogy nem keletkezik radioaktív hulladék, mert hosszú felezési idejű transzuránok szerencsére valóban nem keletkeznek, a felaktiválódott sok tonnányi berendezést az élettartam végén ugyanúgy kármentesíteni, temetni kell, mint egy leszerelt reaktort.
Szóval igazán nem értem, hogy a zöldek miért kampányolnak annyira a fúziós reaktor mellett, mert épp csak egy kicsivel tűnik barátságosabbnak, mint egy hagyományos reaktor.
Legalábbis furcsa, hogy a Greenpeace egy szupererős mágneses térben forgatott 15 millió fokos radioaktív plazmával működő berendezést támogat...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!