Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A képernyő nézése miatti...

A képernyő nézése miatti szemkiszáradást, szemszárazságot, szemkifáradást mekkora arányban okozza az, hogy amikor képernyőt nézünk, tulajdonképpen egész végig csak 3 féle hullámhosszú fényt látunk? Minden színt a 3 alapszínből kever ki.

Figyelt kérdés

Ha igen, miért nem készítenek olyan képernyőket, amelyeknél pixelenként változik, hogy milyen három hullámhosszú alap-piros, zöld, kék fényekből keverik ki a színeket. Elvileg sokféleképpen ki lehet keverni az összes színt. Nem muszáj ugyanazt a 3 alap-hullámhosszt használni.

Teszem azt, 4x4-es pixelenként lehetne különböző alap-hullámhosszokat használni, ehhez 16 féle hullámhosszú piros, zöld és kék színre lenne szükség. És ez a 4x4-es pixelnégyzet ismétlődne az egész képernyőn. És akkor nem 3-féle hullámhosszt látnánk, hanem 3x16=48-at.

Ez szerintetek mennyivel növelné meg a gyártási költségeket? Illetve mennyivel lenne jobb a szemnek?



2014. szept. 24. 16:30
 1/3 anonim ***** válasza:

Egyaltalan nem ez okozza. Sem a szem, sem az agy nem tud kulonbseget tenni egy egyfele fotonbol allo szin es egy tobbfele foton keverekebol allo ugyanolyan szin kozott.


A szem kiszaradasa azert van, mert mozdulatlan vagy alig mozgo dolgokra fokuszalunk, es ekozben "elfelejtunk" pislogni (a pislogas keni nedvessegel a szemet). A termeszetben nagyon ritka, hogy hosszan (orakon at) fokuszalunk, viszont ilyenkor elonyosebb, ha az agy kikapcsolja a pislogo reflexet, mivel nyilvan valami fontos dolgot nezunk, pl egy ragadozot, amit meg egy szempillantasra se lenne jo elteveszteni. Tehat a TV-nezes vagy a kepernyorol olvasas soran ez pislogas-elnyomo osi funkcio bekapcsol, mert az agy azt hiszi, hogy epp valamire fokuszalunk. (Ezert is hiaba mozog a film, mert ugyanugy fokuszalunk ra, mint egy mozgo ragadozora.)

Peldaul konyvek lapozasakor ez a fokuszalas megszunik, igy pislogunk a lapok kozt, ezert nem szarad ki a szemunk. Nehany e-book olvasoban van olyan funkcio, hogy X oldalankent hirtelen felvillan/elsotetul a kepernyo, pont azert, hogy a fokuszalasbol kizokkenjunk es pislogjunk.


A pixeles alapszines agymenesedre nem akarok reagalni, mivel nem oldana meg a problemat, viszont oltari sokba kerulne.

2014. szept. 24. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Nem három hullámhosz jön ki a monitorokból se , talán az amoled kijelzőkre lehetne igaz de az sem mint a szentírás 3 db frekvencia ezek nem lézerek csak gagyi kijelzők.


Nézd meg a monitorod színeit spektroszkóppal és rájössz hogy hülyeség volt itt számolgatnod a 16 féle hullámhosszat ez csak RGB lézer kivetítőnél igaz mármint hogy 3 hullámhossz van jelen.

2014. szept. 25. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Wadmalac ***** válasza:

Ha már a képernyő nézésének szemet károsító hatását vizsgálgatod, a szemszárazság mellett foglalkozz a másik, szerintem sokkal károsabb hatással és annak eredményével is.

A monitor bámulása közben a szem állandóan egy távolságra fókuszál, ezzel a szemlencsét beállító izmok elsatnyulnak, a szem közelre fókuszálási képessége nagyon romlik.

Próbáld ki, ha valamit a kezedbe veszel, meddig tudod közelíteni a szemedhez úgy, hogy éles maradjon a kép. Na ezt a távolságot rontja a monitor nézése.

Én régen a szememtől 3-4 centire is élesen láttam, sokévnyi monitoros munka után ez a távolság kb. 15 cm-re nőtt.

Persze ez a korral is romlik, de a monitorbámulás nagyon hozzájárul.

2014. szept. 25. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!