Szerintetek mi történik, ha beszippant a feketelyuk?
Inkább valószínű, hogy végtelen időn belül az atomjaid (amik teljesen egymásba préselődtek, és elérték a fizikailag lehetséges legkisebb méretüket) elérik a csillag felszínét, ahol tovább passzírozódnak az ott lévő anyagban.
De mielőtt ez megtörténhetne, vagy összeomlik a világegyetem (a te szemszögedből amúgy azonnal) vagy elpárolog a fekete lyuk, és az összepréselődött atomjaid energiaként szétsugározódnak.
Igaz, addigra (ha élnél) azt látnád, hogy nagyon-nagyon-nagyon sok milliárd év eltelt már (fekete lyuk mérettől függően - minél nagyobb, annál több).
Ahogy esel befele, egyre közelebb kerülsz a fekete lyukhoz. Mondjuk ha lábbal lefele esel, akkor a lábadnak és a fejednek a fekete lyuk közepéhez mért távolságának aránya egyre nő. Oké, itt a földfelszínen ez ugye nem gond, mert ahhoz a 6370 km-hez képest az az 1,5-2 méter különbség nem annyira lényeges. Viszont 1000 méter esetén már jelentősebb, 100 méter esetén még inkább.
Ha kiszámolod a gravitációs erőt, akkor azt kapod, hogy ekkora távolságarány esetén a lábadra ható gravitációs erő, és a fejedre ható gravitációs erő közötti különbség egyre jobban nő, ahogy esel befele. Magyarán egyre jobban szét fog húzni ez a különbség, azaz függőlegesen szépen darabokra szakadsz. Ezt hívják spagettizálódásnak.
Illetve ez attól függ, hogy mekkora az a fekete lyuk. Egy kis, vagy közepes méretű fekete lyuknál ez megtörténik azelőtt, hogy elérnéd a szingularitást. Egy nagyobb fekete lyuk esetén már annyira nem észlelhető ez a hatás.
Viszont! Ugye a fekete lyuknak van egy szingularitása, az a felület, ahonnan már nem tud visszafordulni a fény sem. Ez nem a fekete lyuk felszíne, csak egy matematikai határ. Hogy azon belül mi található egy fekete lyukban, arról nem tudunk semmit, hiszen nem jöhet ki semmi onnan, amiből a fekete lyuk tényleges szerkezetére tudnánk következtetni. Mekkora a fekete lyuk felszíne? Hogy néz ki a fekete lyuk anyagának szerkezete? Mekkora a térfogata? Isten tudja. Mi a szingularitás méretét tudjuk kiszámolni, és csak addig a pontig tudunk méréseket végezni.
Másrészt a szingularitásnál kezd el a relativitáselmélet hülyeségeket mondani. Nullával osztás, stb… Ráadásul míg az általános relativitáselmélet alapján ott iszonyat nagy gravitáció van, ami extrém módon görbíti a téridőt. A kvantumfizikában nem számolunk a gravitációval, mert 40 nagyságrenddel kisebb. Pontosabban van egy feltételezett részecske ami közvetítője a gravitációs kölcsönhatásnak. De ezt a részecskét nem tudjuk érzékelni, csak a többi kölcsönhatás analógiájára szerepel az elméletben. Viszont a relativitáselmélet szerint meg nincs valódi gravitációs erő, hanem a tér görbül meg a tömeggel rendelkező testek körül, és ebben a görbült térben halad a fény egyenes vonalban. A két megközelítés nem igazán egyeztethető össze.
Tehát tudjuk, hogy van két a világot leíró elméletünk. Tudjuk, hogy ezeknek hol van az – egyik – peremfeltétele. Egy fekete lyuknál meg pont ez a peremfeltétel valósul meg, tehát tudjuk, hogy a jelenlegi amúgy jól használható, megbízható elméleteink nem használhatóak a fekete lyukak esetén. Ott valami olyan fizikai modellt kellene találni, ami azt is képes leírni. Ezt jelenleg nem ismerjük, és amit nem ismerünk, arról nem találgatunk vaktában.
Mondjuk ha egy sebesség, vagy távolság komplex számnak adódik a relativitáselmélet alapján, akkor nem próbáljuk meg értelmezni, mert nincs mihez viszonyítva értelmeznünk a dolgot. A mi világunkban a sebességek, távolságok valós számok.
Ez attól függ hogy mekkora a fekete lyuk tömege, forog-e és van-e töltése, egyébként eseményhorizontnak hívják azt a határt ahonnan a fény sem tud visszajutni.
nézd meg ezt a videót ha érdekel a téma
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!