Hány százalék különbség van a dns-ünk között?
Igaz az,hogy az majmok dns hasonlit az emberére?
Ha igaz akkor hány százaléknyi az eltérés?
Csak?
Én 4-6%-ra tippeltem.
Akkor rosszul tippeltél.
A disznó és az ember DNS-e között van kb. 3%. 6% azt hiszem a légy és az ember DNS-e között van. Bár abban már nem vagyok teljesen biztos.
De a csimpánzokkal tuti, hogy a DNS-ünk 99,9%-a közös, az orángutánokkal pedig a 99,7%-a.
"Korábban két tetszőleges egyén közötti különbséget 0,1%-ra becsülték, ez
az érték azonban, Venter szekvencia adatai alapján legalább 0,5%! Viszonyításképpen, az
ember és a csimpánz 1,2%-ban különbözik a pont mutációk tekintetében (1% különbség a
kódoló szekvenciákban), összességében (a deléciók, inszerciók és kromoszóma
átrendeződések figyelembevételével): 3%!"
Mi így tanultuk sejtbiológia és molekuláris genetika órán (egyetemen)
ennél azért bonyolultabb a dolog, a 99,9% nem tudom honnan származik, de nekem olyan hasra bemondott értéknek tűnik.
Attól függően, hogy pontosan mit értesz különbség alatt olyan 1-3% az eltérés a majom és a csimpánz DNS-e között.
itt találhatsz egy elég részletes statisztikai elemzést:
Hát itt volt már egy jó hozzászólás, a különböző módon mért % arányok. Nagyon fontos, hogy pontosan hogyan hasonlítjuk össze a DNS-t.
Két DNS nagyon sokmindenben tud különbözni egymástól. Különbözhet a hosszában, Különbözhet egyes gének pozíciójában. Különbözhet abban, hogy hány kromoszóma alkotja a genomot. Különbözhet a kódoló régiók szekvenciájában, meg a nem kódoló régiók szekvenciájában.
Két hasonló dolgot nagyon könnyű összehasonlítani egymással. Pl ha leírom ezt a két szót:
KERÉK
KERAK
Akkor nyilván a második (értelmetlen) szó az elsővel 80%-ban fog egyezni, mivel 5-ből 4 betű megegyezik és jó helyen van.
Ha leírom azt a szót, hogy
KEREK
az vajon mennyire hasonlít a KERÉK-re? Az előző logikával 80%, de az E és az É közt értelmileg és formailag is nagyobb a hasonlóság, mint az A és az É közt. Vagyis ha az a kérdés, hogy a KERAK és a KEREK közül melyik hasonlít jobban a KERÉK-re, akkor nyilván a KEREK jön ki. Tehát van egy rangsor. Márpedig ha rangsor van, akkor a számárték nem lehet ugyanaz, ha az egyik 80%, akkor a másik biztos több. De mennyi? Hogy lehet ezt megmondani?
És mi van, ha az a szavam, hogy KÉREK. Ugyanazok a betűk, csak kettő felcserélve, és az értelmük is tök más. Mondhatom, hogy 60% a hasonlóság? És az a szó hogy KÖR?
Aztán nézzük:
KEREKEK
KERTKUK
KERÉK
Melyik hasonlít a KEREKEK-hez jobban? A KERTKUK ugyanolyan hosszú, és a 7 betűből 5 ugyanaz és ugyanott van, ez 71%.
A KERÉK esetében csak 4 betű egyezik pontosan (57%), mégis azt gondolnánk, hogy ez azért közelebb van. Viszont ha csak az átfedő részt nézzük, akkor ugye 80% felett van a hasonlóság.
A DNS esetén hasonló problémák vannak. Mit tekintünk mekkora egyezésnek? Mit hasonlítsunk mihez? Hogy kezeljük a bonyolult különbségeket, pl hogyha az egyik DNS hosszabb?
Sokszor egy kis DNS különbség nagy eltérést okoz, máskor meg nagy DNS különbségnek sincs semmi hatása, vagyis meg kell látni az "értelmet" a DNS-ben.
Ezért ennek az összeshasonlításnak néhány jól hangzó számon kívül, amit a fene tudja hogyan kaptak, voltaképpen semmi értelme. Új információt nem mond, gyakorati haszna nincs.
A majmok DNS-e egyébként csakugyan hasonlít az emberére, de még az egér DNS-e is hasonlít bizonyos mértékben.
Ez azt jelenti, hogy a sejtek, szövetek, és szervek felépülése és működése lényegesen több információt hordoz mint az elrendeződésük, vagy formaviláguk.
Cirka befelé bonyolultabb az anyag, mint kifelé. mintha svájci zsebórákból raknál ki kört, vagy négyzetet. Más a kettő... de a zsebóra elkészítéséhez nagyobb adathalmaz tartozna.. mint a kirakásukhoz...
Szóval ilyen a biológia legógyára. Cirka ugyanabból épülnek fel más-más dolgok... elég nagy számban, választékban. De. Ez nem csak a biológiában van így!!
Kémiában kikapsz egy elemet, vagy megváltoztatsz egy kötést, és mindjárt nem ugyanaz az anyag van a kezedben. Úsztál már gőzben? 100%-os az elemi egyezés. :)
Ott a szén. "C" hagy ne soroljam mi minden tud lenni, attól függően, hogy mihez, és hogyan köt.
Ha a kémia szintjére visszük le a biológia világát... még az a 0,1 százalék is eltűnik... de nem csak a csimpánz és az ember közt, hanem minden között.
100%-os elemi egyezés... mégis diverz élővilág.
Az azonos elemekből, sőt a nagyban azonos logikai elemekből felépülő szervezetek analógiája nem törvényszerűen az egymásból való keletkezés következménye. A hegyek sem egymásból nőnek ki... pedig igencsak hasonlóak lehetnek. A leszármazás mindenképpen hasonlóságot eredményez... de a hasonlóság nem feltétlenül igazol leszármazást! (Ez az álcázó fajok mimikrijénél egészen nyílvánvaló pl. Csak az azonos törzshöz, családhoz tartozó fajoknál tekintik rokonjegyeknek.)
Azt mondanám hogy a forrásrokonság egyértelmű az élővilágban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!