Ha egy liter Napot speciális kazánba raknánk, egy fűtési szezont átvészelnénk vele?
Van eladó speciális kazánom!
(és magfúziónál súlyban számolj, ne térfogatban)
Mi az hogy fajlagosan annyit termel mint az emberi test?:D
Ez egy hatalmas marhaság, egy l hidrogénnel kb egy országot el lehetne látni energiával
Igazad van, rosszul tudtam: Nem annyi energiát termel, mint az emberi test, hanem sok nagyságrenddel kevesebbet.
A Nap teljesítménye 3.86x10^26 watt.
Térfogata: 1.41x10^27 m^3
A kettő hányadosa: 0.27 W/m^3
1 m^3 ember ennél pár ezerszer több hőt termel másodpercenként.
(Előbb számolj, mielőtt okoskodsz.)
Egy kis kiegészítésként:
A nap felszíne olyan 6000 Celsius fokos szóval nem az egész térfogatban történik termonukleáris fúzió.
A Nap nagy. Nagyon nagy... a Földhöz képest. :)
Az energiatermelés csak a legbelső - kb. az átmérőjének(!) egy százalékának megfelelő - részében játszódik le. Ezért az össz. térfogatra vonatkoztatott energiatermelés tényleg meglepően alacsony is lehet.
Tehát még igaza is lehet a - szerintem érdemtelenül lepontozott - 63%-os posztolónak. :) Tulajdonképpen nagyon kis részben folyik magfúzió a Napban.
Na akkor melyik részéből vegyük azt a liter napanyagot? Mert ha a középpontjából, akkor egy százötven kilós, tizenöt millió fokos anyagdarabra kell számítani, amelyik kikerült egy sok-sok terapascalos nyomás alól... :DDD
Remélem elképzelhető, hogy mennyire speciális "kazánra" lenne szükség. (Azt hiszem, hogy ilyen alapon egy kis atombomba robbanást elviselni képes kazánocska kellene.)
dellfil
Igaz, hogy a fúzió csak a Nap belső magjában zajlik, de a kérdésben "egy liter Nap" szerepelt :)
De ha figyelembe vesszük, hogy a magfúzió csak a belső 1 %-ban zajlik, még akkor is jóval kisebb teljesítménysűrűség jön ki, mint az emberi test esetében. Akkor a fenti, okos emberek által lepontozott számítás szerint nem 0.27 W/m^3 jön ki, hanem 270 W/m^3.
Szeretem azt, mikor konkrét számításokkal, adatokkal alátámasztott választ mások lepontoznak, mert ilyenkor érzem, mennyire szenvednek a dühtől :)
Egyébként a paradoxon magyarázata egyszerű: A Nap óriási térfogata, és ehhez képest rendkívül kis felülete. A Nap nem hidrogénbomba. Ha az lenne, nem világítana milliárd évekig. A magfúzió nagyon lassan zajlik benne, még a nagy hőmérséklet ellenére is. Tulajdonképpen a benne lévő részecskéknek csak nagyon pici töredéke fuzionál minden másodpercben. Ezért a viszonylag alacsony teljesítménysűrűség.
Ettől a hőmérséklete még lehet nagyon magas, mert a hatalmas térfogata miatt a relatív felülete kicsi, így akármilyen lassan is termeli az energiát, az csak nehezen tud megszökni belőle, ez tartja fenn a magas hőmérsékletet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!