Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az erős kölcsönhatásnak a...

Az erős kölcsönhatásnak a gravitációhoz hasonlóan negatív energiája van?

Figyelt kérdés

Olyan emberektől várok választ akik elmélyültek a témában, nem pedig tippszerű válaszokra vagyok kíváncsi.

Mivel a csak vonzó hatású gravitáció esetében, ahhoz hogy egy összeállt rendszert szétszakítsuk, illetve hogy egyensúlyban tartsunk a gravitáció ellenében, energiát kell közölni vele. Ezért tekinthető a gravitációs energia negatívnak. Az erős kölcsönhatásnál az aszimptotikus szabadság értelmében, szintén energiát kell közölni a kvark-gluon plazmával, ahogy két kvarkot távolodásra késztessük. Ennek fényében, e kölcsönhatásnak az energiáját is tekinthetjük negatívnak?

Esetleg maga az aszimptotikus szabadság működéséből fakadóan nem lehet ezt ténylegesen negatívnak titulálni? Mivel a gravitáció esetében, elegendő tömeg esetén a vonzás csak még jobban felerősödik és akár a végtelenig fokozódik, az erős kölcsönhatásnál viszont, akármennyi kvark van jelen, ha elég közel vannak egymáshoz, akkor a rendszer kívülről szemlélve nyugodt állapotban van.



2014. aug. 7. 20:13
 1/5 anonim ***** válasza:

Ez elég nehéz kérdés. Mivel konkrét választ vársz, nem hiszem, hogy sokan írnának, mivel a tudományos elit is csak találgat e téren, így választ nem nagyon fogsz kapni. Elméletek persze vannak, bizonyítva egyik sincs, ezért rajtad áll, melyik elméletet fogadod el legvalószínűbbnek.


Mivel fogalmunk sincs, hogy a tömeg hogyan is hoz létre gravitációs erőt (illetve egyik elmélet sem nyert bizonyítást), így először annak megoldását kellene megérteni, de okfejtésed alapján valóban negatívnak tekinthető, bár ebben sem értenek egyet a legnagyobb gondolkodóink...

2014. aug. 7. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Tom Benko ***** válasza:
58%
Igen. Ha energiát kell befektetni egy rendszerből valamely összetevő eltávolításához, akkor annak a rendszerben negatív az energiája. Viszont a kettő nem hasonlítható össze, a gravitációs kölcsönhatás ugyanis a távolsággal csökken, az erős viszont növekszik, aztán amikor a befektetett energia elegendő lesz hozzá, párkeltéssel a rendszer két rendszerre válik szét ahelyett, hogy egy komponenst kaphatnánk.
2014. aug. 8. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Newtoni fizika szerint valóban felfoghatód így a gravitációt hogy az erő a negatív gradiense a potenciálnak és tényleg ilyesmiket kapsz amit írtál, de ha modern fizikáról beszélünk kozmológiáról meg hasonlókról akkor nem beszélhetsz newtoni klasszikus fizikáról hanem a gravitációt az általános relativitás elmélettel kell értelmezni ami konkrétan annyit mond hogy amit gravitációnak írtunk eddig fel az a tér görbültségéből fakad és a testek mindig megtartják egyenes vonalú mozgásukat csak követik a tér görbültségét lokálisan érvényes a speciális relativitáselmélet de teljességében nem, a görbültségét az anyag mondja meg. (Az egyenleteket ellenőrizheted szakkönyvekből pl. Hraskó Péter Relativitáselmélet). Ami a lényeg hogy az ált. relben nincs gravitáció nincs is energiája sem, ráadásul nem érvényes csak lokálisan az energia megmaradás meg a többi megmaradás törvény (azok is csak bizonyos korrekciókkal) éppen ezért a kérdésed amiben azt állítód hogy a gravitációnak negatív energiája van helytelen mert semmilyen energiája nincs.
2014. aug. 10. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Harmadik: Tisztában vagyok a relativitáselmélettel, viszont ez kvantumméretű szinten sajnos nem működik. Én pedig a lehető legkisebb léptékben vizsgálnám a dolgokat éppenséggel. Márpedig a téridő görbületének mértéke is csak az összes lehetséges görbületi történelemnek az összegzésekor válik világossá. Én pusztán csak arra voltam kíváncsi, hogy a gravitáció mellett van-e még egy kölcsönhatás, ami a kozmikus tágulás ellen dolgozik. Vagyis matematikailag; van-e még valami a "Nulla" negatív oldalán? Gondolkodom még rajta, de lényegében az erős kh. is pozitív energiabefektetés eredménye, és mint egy korábbi válaszoló írta; nem fokozódik a vonzó hatás a végtelenségig, még ha a körülmények adottak is lennének. Lényegében, mindenki kisegített valamennyire, köszönöm!
2014. aug. 18. 14:09
 5/5 anonim ***** válasza:

Tulajdonképpen miért releváns ez? Az arányokat úgysem tudod kiszámolni, hogy megtudhasd, mi lesz az Univerzum sorsa, főleg, hogy bejöttek ezek a "sötét" dolgok is. Esetleg más a célod vele? Mivel úgy tűnik, túlságosan is geometriával próbálod elképzelni, javaslom, minden nehézség ellenére, hogy ne tedd, ha határkérdésekről van szó, csak hurokba ugrasz vele, akárcsak a térfogalmaddal. Ezek "csak" absztrakt fogalmaink a leképezéshez, a valóság valami sokkal egzotikusabb, ahol az egymást kioltó és erősítő erők különleges, dinamikus egyensúlyt eredményeznek. Ezeket mi ellentmondásokként éljük meg, pedig egyik sincs a másik nélkül (hegy-völgy). Mindezzel csak arra akarok kilyukadni, hogy egyik "oldal" sem erősebb. Vegyük például az egyik leggyakrabban előforduló példát, jelenséget, a fényt. Bizonyára kellően ismered az idődilatációt és az ezzel járó következményeket, legfőképp arra gondolván itt, mennyire kettős érzésünk támad, amikor azt mondjuk, a mai képességeinkkel legpontosabban elmondható adat, hogy 13,7 milliárd éve utaznak az Ősrobbanás fotonjai, ha elég messzire tudnánk tekinteni, látnánk is ezt a felfoghatatlanul régen történt eseményt. Ugyanakkor ha a fény helyében lennénk, egyetlen Planck-egységnyi idő sem telt volna el számunkra, ergo nem létezne semmi, mivel nem történne semmi, nem lenne viszonyítási pont, s ezzel együtt nem lenne mit összehasonlítani. De a fény mégis létezik számunkra, a másik véglet számára. Mi tehát ez alapján a tér? Hogyan döntsük el, melyik inerciarendszer az "érvényesebb"? Vonhatunk hierarchiát egyáltalán?

Bocsánat, meglehet, kicsit megszaladt velem a ló, s inkább tudományfilozófiai választ kaptál, de ahogy előttem is utaltak rá, eljutottunk erre az annyira elvont szintre a tudományban, hogy már a fizika is félig filozófia, meglehet, sosem kapunk válaszokat az effajta mély kérdésekre, egyszerűen túlnő rajtunk, egy kis porszemen tevékenykedő entitásokon az Univerzum mibenléte, s ezzel együtt működése, szerkezete(?), de azért remélem, érthető, mit akartam kihozni belőle. Felesleges ilyen szintű arányokon, hierarchiákon gondolkodni, mert csak a mókuskerékbe vezet. Az Univerzum, minden bonyolultsága, számunkra tökéletlensége ellenére egységes és egyensúlyban lévő.

2014. szept. 3. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!