Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi történik túlnyomásban?

Mi történik túlnyomásban?

Figyelt kérdés

Elméleti kérdés.

A helyzet a következő: Egy pasas ki akarja tisztítani egy edényt belsejét, melyben iszapszerű szennyeződés található. Emberünk egy speciális "porszívó"-s megoldás mellett dönt, az alábbi ábra alapján:

[link]

A terve:

1. A kompresszorral túlnyomást állít elő a kamrában. A túlnyomás legyen mondjuk 4 bar (a környezeti nyomáshoz képest).

2. Az I. jelű gömbcsapot megnyitva elkezdi a tömlővel a szennyeződést "kiszívni" az edényből, addig folytatva ezt, amíg az megfelelő tisztaságú nem lesz.

Vegyük megvalósíthatónak az esetet, tehát ne akadjatok fenn olyanokon, hogy pl. nem tömít a kamra ajtaja, vagy a kompresszor nem bírja utántölteni a megfelelő levegőmennyiséget a túlnyomás fenntartásához, meg hasonlókon.

Első kérdés: sikerrel járhat a manusz a tisztításban?

Második: túléli az akciót?

Nagyon jó lenne, ha mindkét kérdésre adott válaszaitokban írnátok érvelést is, ha tudtok.

Ja, és NEM a házi feladatomat akarom megoldatni veletek!


2010. jan. 12. 16:35
 1/8 anonim ***** válasza:

Elvileg működne, de sokkal egyszerűbb és költséghatékonyabb, ha a cső végére csinálsz vákuumot (azaz porszívó).

Abban sem vagyok biztos, hogy 4 bart túlélne-e egy ember...

2010. jan. 12. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

"Első kérdés: sikerrel járhat a manusz a tisztításban?"


Nyilván. Egy porszívó csövében sincs vákuum, tehát a nyomáskülönbség, amivel "szív" a porszívó, az mindig kisebb, mint 1 atm. A kamrában viszont lehet sokkal több is, mint 2 atm. Tehát ezzel a módszerrel sokkal erélyesebben is lehet szívni, mint egy szokványos porszívóval.


"Második: túléli az akciót?"


Attól függ, mekkora odabent a nyomás. 2-3-szoros légköri nyomástól az embernek semmi baja nem lesz (a legtöbb, amit az ember kibír, elvileg kb. 15-szörös légköri nyomás, de csak rövid ideig, és lehetőleg oxigén-hélium elegy belélegzéssel). A probléma nem azzal van, ha az ember túlnyomásban van. A veszélyes a hirtelen nyomáscsökkenés (ld. keszonbetegség). Tehát a túlnyomásból csak fokozatosan szabad visszacsökkenteni a nyomást normál légköri nyomásra.

2010. jan. 12. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

A 4 BAR nyomás túlélhető, hiszen a búvárok akik lemerülnek 40m mélységbe nagyjából ezt a nyomást kell elviseljék. Ha a szennyeződés nem túl makacs, akár sikerrel is járhat. Maga a módszer ilyen esetben működne is.


De....


A dekompressziónál ugyanaz a veszély áll fenn, mint a búvárok merülésénél, pontosabban a felmerüléskor, azaz a szervezet illetve a környezet nyomásmentesítése csak fokozatosan, és lassan végezhető. Hogy mindez mennyi lépcsőben végezhető és mennyi ideig kell tartson, a túlnyomásos állapotban eltöltött időtől függ; pár perc után már feltétlenül szükséges a dekompresszió ....

2010. jan. 12. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Most vettem észre, hogy a példa 4 barról szól. Ezt sokáig lehet bírni, szerintem mélyépítők órákat szoktak dolgozni ilyen szintű túlnyomásban.
2010. jan. 12. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

elvileg működhet a dolog. -Ha az ember bírja a 4bar túlnyomást, ami olyan mint ha a búvár 40 m mélyre merülne. ilyen nyomáson fennáll a keszonbetegség veszélye, így N2 mentes (He-O2 elegy) levegő lélegezhető.

Kompresszor viszon alkalmatlan ekkora méretű tartály állandó 4bar nyomás alatti tartására, ezért célszerűbb fúvót használni. Pl. Roots-fúvó

2010. jan. 12. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

16:49-nek:

"A dekompressziónál ugyanaz a veszély áll fenn, mint a búvárok merülésénél, pontosabban a felmerüléskor, azaz a szervezet illetve a környezet nyomásmentesítése csak fokozatosan, és lassan végezhető. Hogy mindez mennyi lépcsőben végezhető és mennyi ideig kell tartson, a túlnyomásos állapotban eltöltött időtől függ; pár perc után már feltétlenül szükséges a dekompresszió ...."

Vagyis lassan engedje el a túlnyomást, szüneteket tartva. Világos.

17:49-nek:

"Kompresszor viszon alkalmatlan ekkora méretű tartály állandó 4bar nyomás alatti tartására, ezért célszerűbb fúvót használni."

És ha pl. egy 3/8 collos tömlőről van szó, és lassan engedi? Szívóhatás attól még van...

2010. jan. 12. 17:57
 7/8 A kérdező kommentje:
Egyébként volt olyan vélemény a kollégám részéről, hogy összeroppan Emberünk tüdeje a túlnyomás miatt (igaz, mi 6 bar-ról beszéltünk, de 4 vagy 6, annyira nem nagy különbség szerintem), de én arra gondoltam, hogy talán nem, mert kiegyenlítődik, csak ne tartsa vissza a levegőt, miközben a túlnyomás kialakul a kamrában... Vagy valami...
2010. jan. 12. 19:13
 8/8 ekeke ***** válasza:
Dehogy roppan...ezt nevezik keszonnak... mikor pl leeresztenek egy folyó fenekére egy konténert és pumpálják fentről bele a levegőt. A konténer alsó, nyitott oldalán kényelmesen lehet alapot ásni, kábelt fektetni, stb. Tudtommal 40 méteren még olyan nagy kizsilipelési idő sincs.
2010. jan. 31. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!