A két jól elkülőníthető (szabadszemes) Mizar és Alcor optikai kettős, az Alcornak pedig van egy fizikai kísérője is (távcsöves téma).
2014. aug. 4. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
2/8 tsirche válasza:
Kicsit jobban utánanézve a jelenlegi álláspont szerint 6-os (!) csillagrendszerről van szó laza gravitációs kötelékben...
2014. aug. 4. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
3/8 anonim válasza:
""A két jól elkülőníthető (szabadszemes) Mizar és Alcor optikai kettős, ""
A Mizar kettős csillag amit szabad szemmel a nagy távolság miatt egy pontban látni. A mellette szabad szemmel látható halvány csillagnak semmi köze a Mizarhoz, az a csillag jóval messzebb van.
2014. aug. 4. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
4/8 tsirche válasza:
@23:37
Elég sok helyen utánanézhetsz az adott csillagok adatainak, az Alcor távolsága 81.7 ± 0.2 FÉ,
a Mizaré 82.8 ± 0.6 FÉ
ez azért annyira nem nagy különbség
Arról meg, hogy a jelenlegi állás szerint egy rendszert alkotnak (plusz 4 taggal) szintén találhatsz infót bőven a neten is.
Köszi a válaszokat! Van olyan kettőscsillag az égen, amelyik szabad szemmel is látszik, és jól elkülöníthetőek a tagok egymástól eszközök nélkül is?
2014. aug. 5. 07:25
6/8 A kérdező kommentje:
Találtam tegnap este még egy ilyen Mizar-Alcor "kettőshöz" hasonló formációt az égen, este 10 óra időtájt, saccra kb. 120 foknyira a Göncöltől az óramutató járásával ellenkező irányban, tehát kb. délnyugat felé, a Mizarékhoz hasonló magasságban. A felhős idő miatt nem tudtam megállapítani hogy mely csillagkép tagja lehet, de saccra a Szűz vagy Mérleg környékén, ha minden igaz. Valaki így be tudja azonosítani? :) Az sem valós kettőscsillag?
2014. aug. 5. 07:34
7/8 A kérdező kommentje:
A Stellarium kiírja, hogy keveset tud a gépem videokártyája a program futtatásához (OpenGL 2.1-et akar, ennél nekem régebbit támogat a hardver). Viszont írta azt is, hogy használjam az Angle vagy Mesa verziót (kiegészítőt?). Az Angle a leírás szerint két égi objektum távolságának ill. egymáshoz képest való elhelyezkedésének adatait adja meg, míg a MESA-ról viszont semmit nem találtam. Az micsoda? És hogyan tudnám harvercsere nélkül futtatni a Stellariumot, abban tud nekem segíteni valaki?
2014. aug. 5. 07:48
8/8 tsirche válasza:
A bika (majd télen) csillagképben a hyadok két rendszere, a théta és a szigma megfelelően sötét ég alól talán még bontható szabadszemmel (bár nálunk pl. maga a halmaz se látszik távcső nélkül...) Esetleg még a plejádok fényesebb csillagai, bár az "csak" halmaz és nem kettős.
Stellariumra megoldás esetleg az androidos változat (bár fizetős, de androidra minden lehetséges ugyebár :) ), más megoldást nem nagyon tudok ami ekkora adatbázissal bírna, sajnos.
Amit láttál.. hát nem tudom, arra fele ólálkodik most a Szaturnusz és a Mars is, lehet "együtt állnak" valamelyik csillaggal épp :)
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!