Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy lehet megállapítani...

Hogy lehet megállapítani kémiában hogy ha pl felgyújtok valamit vagy kénsavba teszem akkor mi fog keletkezni és annak mi a képlete?

Figyelt kérdés

egy példa:Ha C-t elégetek O2-ben akkor CO2 keletkezik., a C-nek 4 e- kell az O-nak 2.Ez tiszta sor.De ha az S-nek is kettő kell akkor O2-ben elégve miért SO2 lesz?Miért nem elég neki az SO? akkor is meg lehet azt csinálni h 8 e- legyen az utolsó elektronhéjon. hisz az O2 az előbbiekből kiindulva közössé tud tenni 2 elektront is.Nem?


És ez csak egy kérdés....


2010. jan. 10. 11:10
 1/6 anonim ***** válasza:
Sajnos pontos választ nem tudok adni, mert kicsit megkoptak a kémiai ismereteim az érettségi óta, de ezeknek főleg energetikai okai vannak, ha jól emlékszem.
2010. jan. 10. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Reakcióegyenlettel, 8.-as anyag.
2010. jan. 10. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Általában sehogy. A kémia nem matematika. Vannak szabályszerűségek, de nem mindig jönnek be.


A példádban szerintem összekevered az ionképződést a kovalens kötéses vegyületek képződésével. Ha az első három főcsoportból (a periódusos rendszer első 3 oszlopa) választod az egyik, és a nemesfémek előtti két csoport valamelyikéből a másik elemet, akkor ez így működik. Az CaCl2 vegyületben az Ca lead 2 elektront, viszont a Cl csak 1-et tud felvenni, ezért 2 Cl kell.


A te példáidban viszont nem ez a helyzet: A C nem az elsorolt csoportokban van, a S és az O pedig ugyanazon a szélén. Itt a függvénytábla "Az atomok lehetséges oxidációs állapotai" c. táblázata segít (jobb esetben). Az a lényeg, hogy csak a nagyon stabilnak megjelölt számokat kell figyelni, mert a többi ritka, a tananyagban meg még annál is ritkább.


Például a CO2 képletét ki lehet következtetni: az oxigén gyakori oxidációs száma a -2, a széné -4 és +4. A vegyületben az összegnek 0-nak kell lennie. Ez csak úgy jöhet ki, ha 2 O van és 1 C.


Az SO2 képletével is lehet próbálkozni: az O még mindig a -2-t szereti, a S meg lehet -2, +2, +4, +6. Ez alapján lehetne SO, SO2 és SO3. Ebből az utóbbi kettő létezik. Hogy miért? Hát mert csak. Ezért nem matematika a kémia.

2010. jan. 10. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2010. jan. 10. 17:06
 5/6 anonim ***** válasza:

csatlakozom előzőhöz.

Vannak szabályszerűségek, aki ezzel foglalkozik milyen körülmények között miből mi keletkezik.

Pl. tudja hogy a hidrogén közönséges égése során miért nem H2O2 lesz, mi kell ahhoz hogy H2O2-t állítsunk elő.

Miért képez a lítium normális oxidot, és a többi miért nem.

2010. jan. 11. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

21:55 vok

természetesen a végén az alkálifémekre gondoltam

2010. jan. 11. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!